Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как българската музика достига до западноевропейската публика

В "Радиокафе" - проф. Борислава Танева, чиито творби звучаха в Люксембург

Снимка: Artistes en herbe

Проф. Борислава Танева, композитор и заместник-ректор на Националната музикална академия разказа в предаването „Радиокафе“  за изпълнението на нейни творби в Люксембург и как българската музика стига до западноевропейската публика.

Имаме какво да покажем на света в културно отношение, не само музикално, но във всякакво друго изкуство, посочи тя и допълни, че би било много хубаво да има една по-организирана държавна политика и мост към всяка част на света. 

„В моя случай прозвучаха 2 произведения, изпълнени от деца и писани за малки деца и оркестров ансамбъл, една ниша която с огромно удоволствие разработвам в Люксембург в Залата на Филхармонията. Те са в изпълнение на две малки прекрасни солисти – българката Никол Кисьова, която е 9-годишна, и Бурук Кючук Кушел от Истанбул, на 10 години. С Майнхайнския камерен оркестър те изсвириха моите 2 концертни пиколи, съответно за пиано и флейта. Това беше на заключителния Гала-концерт на Асоциация „Artistes en herbe” („Подрастващи артисти“) в Люксембург, която е изцяло насочена към творчеството за деца от деца, въобще за креативността на младите, на най-малките и подрастващите музиканти, което е една много хубава кауза“ подчерта проф. Танева.

Освен нейни произведения в една от най-престижните зали на Европа са се чули и други български произведения – на Албена Петрович, която от години работи и живее в Люксембург и е един от организаторите и вдъхновителите на този конкурс за деца „Artistes en herbe”, както и на Емелина Горчева. .

Проф. Борислава Танева разказа и за атмосферата на конкурса и изпълнената с  въодушевление от енергията на младите хора, усмихната публика.

„Наистина е изключително да видиш малко дете, което музицира творчеството си с оркестър, това е една много красива, положителна гледка – много беше хубаво“, категорична бе тя.

Чуйте още от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков. Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30..

обновено на 29.06.24 в 16:55
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55

Всичко започна като мечта, като илюзорен проект

Първата българска лига по електронни спортове или видеоигри се завръща със своя четвърти сезон – повече от основателя Иван Кинчев. Финалите на националната училищна е-спорт лига започват днес, след което ще станат ясни новите училищни е-спорт шампиони на България: "Това е моментът, който всички чакат - това е кулминацията, с 4 отбора, за тях е..

публикувано на 29.06.24 в 11:49

Същността на К-попа е във връзката на музикантите с феновете

Посолството на Република Корея в България съвмесно с медийната група „Seoul Shinmun“ организират 2024 K-POP COVER DANCE FESTIVAL  на 29-ти юни от 19:00 във Воения клуб в София.  Представят ни го Мун Чанг-хо - продуцент от Сеул Шинмун и основател на фестивала,  Даниел Сергилов, член на Токсик,  София Елефтериу, Посолство на Република Корея :..

публикувано на 29.06.24 в 11:27