Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нарушенията на трудовите права засягат всички сфери

сочи Осмия годишен доклад на КНСБ

Снимка: knsb-bg.org

КНСБ представи Осмия годишен доклад за нарушенията на трудовите права в България, който е изготвен въз основа на около 20 000 подадени сигнала. От инспекцията по труда и КНСБ, констатират, че най-много нарушения има в сферата на основните и безопасни условия на труд – 3862 броя. На следващо място са нарушенията по повод заплащането на труда - 2940, а на трето – работното време и почивките (2455). Подробности по темата разказа Тодор Капитанов, вицепрезидентът на КНСБ.

Той посочи, че в не малък брой случаи хората се оплакват от това, че им възлагат задачи, които не са в трудовата им характеристика. Това се обяснява с липсата на квалифицирани кадри във всяка една сфера.

"Хората намаляват, а пък съответно работата се увеличава и се разпределя върху едни и същи лица, които за съжаление не могат да смогнат в нормалното работно време да извършат цялата тази работа", каза Капитанов и допълни, че масово служители полагат извънреден труд, който не е регламентиран и не е заплатен по юридическия начин, по който трябва да се организира този труд.

Освен това той отбеляза, че все по-често се случва хората да работят по време на отпуска и дори по време, в което са в болнични. Също така се наблюдават проблеми свързани с договарянето на колективни трудови договори.

"В момента България е в процедура на транспониране на директивата за адекватни минимални работни заплати и насърчаване на колективното трудово договаряне, спрямо която 80% от работещите трябва да бъдат покрити с колективно договаряне. Надяваме се при правилното транспониране на тази директива, проблемите свързани с колективното трудово договаряне да бъдат прескочени", каза Капитанов. Той посочи, че в България е спорно кой закон е най-нарушаван - Законът за движение по пътищата, или Законът за труда.

"Там, където няма изградени синдикални организации, хората докато не ги засегне лично не се интересуват въобще от правата си. Оказва се, че в много от случаите дори не знаят, че им се нарушават правата, което разбира се, е добре дошло за работодателите, които съответно не носят съответната отговорност", каза Капитанов.

Докладът ще бъде изпратен до Министерството на труда и социалната политика, както и до Прокуратурата, Агенцията по заетостта, Инспекцията по труда, включително и до омбудсмана.

"В предходните две години беше наистина по-трудно да се предприемат законодателни инициативи, но сега при редовно правителство със сигурност ще продължим да настояваме и да искаме съответните законодателни изменения за да се ограничат тези неща. Очакваме и реакция от всички институции, които получат доклада, да направим работни групи за да видим какви политики и какви законопроекти трябва да се внасят в Народното събрание и се надяваме, те да бъдат припознати от народните представители", сподели той.

Капитанов посъветва хората да дават гласност на нещата, които ги притесняват и да сигнализират институциите.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Май - месец за подкрепа на българското образование

Месец май е месецът на образованието в България , но освен празници, учениците ни имат нужда от образование, което ги подготвя за живота в 21. век. Българските училища, с малки изключения, са все още далеч от това да предлагат съвременно качествено образование, смятат от "Заедно в час". Неправителствената организация през целия месец..

публикувано на 09.05.24 в 19:24

Помагайки на българите по света да се върнат у нас, помагаме на България

На последното издание на най-големия форум за българи зад граница: "Кариера и живот – защо в България?", който се проведе в Берлин, организаторите от платформата "Bulgaria Wants You" проведоха онлайн анкета, чиято цел бе да обобщи профила на посетителите, причините за заминаването им и възможностите за тяхното завръщане в родината. "..

публикувано на 09.05.24 в 17:40

Чатботът Краси ще упътва посетителите на Софийския фестивал на науката

14-ото издание на Софийския фестивал на науката ще се проведе от 9 до 12 май 2024 г. в София Тех Парк. Фестивалът предлага достъпни и забавни събития, които разкриват как чудесата на науката и най-новите проучвания от целия свят обогатяват живота ни, обясняват познатите явления от ежедневието ни и носят надежди за бъдещето на човечеството...

публикувано на 09.05.24 в 16:43
Адриан Николов

Лек спад на неравенството у нас, всеки десети работещ е беден

Бедността у нас лека намалява през 2023 г., а неравенството в доходите се свива. И двете констатации са следствие от повишаването на пенсиите, от една страна, и на заетостта, от друга. Подобренията обаче са бавни, а политическият хаос обещава да забави с години фундаменталната промяна на социалната система, която има реален потенциал да..

публикувано на 09.05.24 в 15:45

Седмо издание на наградите "Златни патета"

Наградите "Златни патета" 2024 г. ще бъдат раздадени за седма поредна година на официална церемония в средата на месец май, като те  подкрепят прогресивната българска музика. Публиката определя кои ще са победителите, като гласува онлайн в специално създадената платформа . Гласуването в ежегодната кампания "Златни патета" вече започна. Графа,..

публикувано на 09.05.24 в 15:05

Денят на Европа и мирът

Теодор Стойчев е ръководител на Бюрото на Европейския парламент (ЕП) в България. По случай 9 май, Денят на Европа той беше гост в предаването "Радиокафе". Стойчев сподели, че обединението на европейските държави в Евросъюз е цяло чудо, въпреки противоречията, противопоставянето и войните, които те са имали помежду си в исторически план...

публикувано на 09.05.24 в 14:51
Петя Андасарова с водещия на

За музиката, театъра и инфлуенсърството като отговорност към младите хора

В предаването "Добър вечер, София" се срещаме с Петя Андасарова. Тя е само на 23 години, но вече е успешен артист. В артистичната сфера, в която навлиза още от ранните си години тя вече има свой широкоспектърен образ. Като ученичка в 5 клас първо се докосва до музиката и има желание да пее. Записва се към вокалната група на  32 СУ "Св...

публикувано на 09.05.24 в 14:10