Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не е много лесно да си лошото момче

Филмовата поредица по романите на Дж. К. Роулинг „Хари Потър“ се превърна в един от безспорните попкултурни феномени на XXI век, а актьорите, участвали в адаптациите, сякаш завинаги ще бъдат свързани с имената на изиграните от тях герои. 

Лошото момче на сензационната филмова поредица „Хари Потър“ проговаря – книгата „Отвъд магическата пръчка“ на Том Фелтън, представена от Темз Арабаджиева от „С книги под завивките“:

"Като си говорим за символи на поколения, "Джулая" е бил на тогавашното поколение, "Хари Потър" стана на нашето и следващи - символ на свободата и израстването. Езикът на литературата и магията подпалват детското въображение. Ще си говорим за лошото момче. Не е много лесно да си лошото момче. Том Фелтън решава да разкаже какво е да си антипод на Хари Потър.

Малко странно на 35 да напишеш автобиография. Дадох си представа какво е да си дете, израснало на снимачката площадка. С типичен британски хумор и самоирония разказва какво е да си момче, което не знае точно какво иска от живота. На 11 години попада на снимачната площадка и животът започва отначало. Образът му вече се свързва с момчето със сребристи коси. Около него летят метли и бълбукат казанчета с отвари. След това се връща в училище и трябва да изтърпи подигравките на съучениците си.

В книгата умело редува мъгълски с магически истории. Смяла съм се над много сладки истории. Има сцена, в която са смъртножадните, които постоянно настъпват плаща му - любопитно е как реагира. Книгата признава как не е добре да се свързва актьора с персонажа. Том Фелтън разказва как се е научил да общува с фенове.

В София също ще гостуват актьори от "Хари Потър" - хубаво е да се прочете книгата, за да не се бъркат актьорите с персонажите. В нея откриваме, че Фелтън е по-свободолюбив от героя си и не се взима така насериозно. Но се опитва да влезе в кожата на персонажа си. Като гледаме, възприемаме нещата емоционално. Докато Фелтън разказва за магическото му семейство - приятно е да се разбера как се е разбирал с фикционалното си семейство. Том Фелтън е изключително забавен, нищо, че на моменти е разхвърлян."



По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Тръпковата галерия

В края на 1907 е открита първата самостоятелна изложба на Тръпко Василев - маслени бои от София. Изказват се противоположни мнения. Елисавета Консулова-Вазова и Александър Божинов са сред носителите им. В спомените на самия Тръпко, има търговски успех. Преди първата му изложба, работи като бояджия - попада на прочути клиенти, като д-р Васил Радославов и..

публикувано на 09.08.25 в 16:00

Историята оживява - Райна Кацарова

Райна Кацарова е първата жена етномузиколог в България. Учен от световен мащаб, който изгражда с усмивка и усърдие системата на съвременната българска фолклористика. Освен неин запис от Златния фонд на БНР, слушаме и  Гео Кукудов - музикант, краевед, изследовател на българския фолклор и родственик на Кацаровия род;  проф. Венцислав Димов -..

публикувано на 09.08.25 в 16:00
Елисавета Консулова-Вазова

Адресите на любовта - Елисавета Консулова-Вазова

Елисавета Консулова-Вазова е първата българка завършила Рисувалното училище, първата дръзнала да рисува голо тяло от натура и първата, организирала си самостоятелна изложба като художник. Със съпруга си, най-малкия брат на Иван Вазов - Борис, празнуват златна сватба - 50 години, преживени в хармония сговор и любов. Ветка, както я наричат..

публикувано на 09.08.25 в 14:00
Богой и Никола Богданови (Богой - вдясно)

Двамата братя и ИИ

Двамата братя и ИИ - Богой и Никола Богданови за  конференцията за бизнес гъвкавост - бързо адаптиране в светкавично развиващия се свят на ИИ: "Все по-популярни сме като братята дето модернизират компанията, а вече правят и конференция. Помагаме на бизнеса да работи по модерен начин. Науката за управление, мениджмънт и работа в екип също се..

публикувано на 09.08.25 в 11:54
Валя Балканска с каба гайдите

60 лета с Копривщица в сърцето

Боян Бочев ни представя от мястото на събитието Тринайсетия Национален събор на народното творчество в Копривщица: "Официалното откриване е в 11 ч., хората се въртят в различни конфигурации от снощи. Има изпълнители от цяла България, залага се на автентичното. Копривщица не е спала снощи - Валя Балканска и 100-те каба гайди са тук. В 1965, съвсем..

публикувано на 09.08.25 в 11:00

Да съчетаем естеството на природата с четенето

Зелени библиотеки – представя ни ги Мирела Иванова, поет и участник: "Парк Заимов звънти от детски гласове - бъдещи читатели. Предлагат се читателски карти на бъдещите читатели и уникална изложба за местата на Вазов в София, на която той е големият летописец. Имаме и изложба с парковете на София. Важно е да съчетаем естеството на природата с..

публикувано на 09.08.25 в 10:39

Нещо, което завладява и провокира

Цирк и театър в парка – целодневна програма в парк „Св. Троица“ на 12 август, вторник. С нас е Дамяна Коева, художествен директор на пътуващ театър „Скрин“: "Програмата е пълноцветна, от 10:30 до 21 ч. 7 спектакъла и 4 интерактивни ателиета - всички могат да навлязат в клоунадата и въртене на огнени уреди. Могат да бъдат съпричастни на..

публикувано на 09.08.25 в 10:22