Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Циркът до парк „Възраждане“ е изграден по всички законови разпоредби

Не би могло да смущава обитателите на близките блокове, защото автотрафикът вдига по-голям шум от представленията

Цирк „Балкански“ в парк „Възраждане“
Снимка: Facebook/Circus Balkanski

Повече от 16 години е продължил процесът за вземането на решение цирково шапито да бъде вдигнато на мястото, познато на софиянци в парк „Възраждане“ до „Зона Б-5“.

Историята от 1983 г., когато пожар изпепели тогавашния стационарен цирк на Солни базар, пред БНР-Радио София припомни Александър Балкански-син, от най-известната циркова фамилия днес.

Мястото на Солни базар е реституирано, територията до „Зона Б-5“ е харесана за сграда на съд. След предложение от Министерството на културата и Съюза на артистите е имало срещи с тогавашния кмет Бойко Борисов и главния архитект на София Петър Диков. Решено е съдът да се премести в пустеещата сграда на ГУСВ, а мястото в район „Възраждане“ да бъде за цирково шапито.

През годините на този терен са играли свои представления не само цирк „Балкански“, но и други трупи – „София“, „Ориент“.

Повод за разговора дадоха някои сигнали на жители във връзка с лунапарка, който се предвижда да бъде разположен в района от 7 юли.

Снимка: Facebook.com/CircusBalkanski

„На гърба на шапитото са се разполагали атракциони. Години наред на никого не пречеше. Изпълнени са абсолютно всички разпоредби там да има циркова площадка. Съоръжението е модерно, иновативно. И до момента тя няма аналог в целия Европейски съюз. И именно заради цирковата площадка „Софийски имоти“ кандидатства за обособяването на парка“, подчерта Балкански-син ().

Не е възможно шумът от представленията да смущава жителите в близките сгради, допълни артистът. В самото шапито звукът е 52 db, колите по ул.“Опълченска“ вдигат по-голям шум.

Чуйте повече по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юли идва с горещини, в София днес около 33°

Днес ще бъде слънчево, след обяд с купеста облачност, но само на изолирани места в планините ще превали. В източната половина на страната ще духа слаб югоизточен вятър, в останалите райони ще остане почти тихо, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са предимно между 33° и 38°, в София - около 33°. В планините ще бъде слънчево, след обяд с..

публикувано на 01.07.24 в 07:35
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55