Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На книжния пазар

Излезе биографичната книга на Антони Делон "По здрач"

Преводачът Силвия Колева - гост в "Радиокафе"

Преводачката Силвия Колева (вляво) и Гергана Пейкова

На български език излезе автобиографичната книга на Антони Делон "По здрач. Моят живот в семейство Делон". Как се излиза от модела на едно звездно семейство, в което любовта е първата жертва и това се повтаря от поколение на поколение?

Казват, че децата на известни родители имат пред себе си два пътя – такъв, в който продължават кариерата на родителите си или такъв, който е съвършено различен и само техен.

Синът на секс-символа на поколения почитатели на седмото изкуство Ален Делон - Антони Делон, е френско-американски актьор, чиято кариера започва в средата на 80-те. Той бързо набира голяма популярност с роли в романтични френски филми и сериали. Днес всеки би могъл да се докосне до емоционалната му изповед, чрез автобиографичната му книга, която вече излезе на български език и се казва „По здрач“.
Повече за нея разказа в предаването „Радиокафе“ преводачът Силвия Колева.

„За мен книгата представлява една чувствена енциклопедия, една разтърсваща, дълбока, емоционална изповед. Едновременно с това, бързам да кажа, че книгата е един вид приключенски роман. Нека не звучи прекалено, но събитията, които преживява Антони Делон, просто не могат да се поберат под страниците на книгата“, увери тя. 

По думите ѝ, написана е като автобиография, но не в хронологичен ред – започва от детството, но има препратки, прескачания, връщания. Не е класически биографичен роман, но обхваща целия му живот, от книгата лъха дълбока житейска философия, която направо си е доктрина, уточни тя.

В книгата ще срещнем много неизвестни неща, но в никакъв случай не в стил „анти“ Ален Делон. Антони дава съвсем обективна информация за баща си. Казва, че бащите са богове за своите синове, очакванията на Антъни са големи. За съжаление, животът му със или без баща му е в постоянно противоборство със самия него, твърди Силвия Колева.

Книгата е писана по време на пандемията, когато актьорът е намирал свободно време. В нея той споделя целия си живот – драматичната история на своето детство, щастливите моменти в младежките му години. Преживява и сериозни емоционални травми, които го съпътстват през целия му живот. От финала на книгата става ясно, че той ще запази една неясна тъга и знае много добре каква е причината, но тя ще му нашепва „можеше да бъде другояче“, разкрива Силвия Колева.

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова за книгата на Антони Делон „По здрач. Моят живот в семейство Делон“.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00