Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаела Михайлова рисува "Портрет на луната в черно" на 26-метрово пано

Снимка: НХГ

Четвъртото издание на стартиралия през 2020 година проект на Националната галерия „Стената“ посреща художничката Михаела Михайлова - Misha Mar в атриума на „Квадрат 500“ с експозицията ѝ „Портрет на луната в черно“.

Пред БНР-Радио София кураторът на изложбата Мартин Косташки сподели радостта си, че пространствата за съвременно изкуство се увеличават и се към тях има голям интерес.

"Предполагам, че това се дължи на факта, че тези художници-артисти имат какво да покажат, а ние кураторите искаме да го представим на публиката по един по-интересен и по-различен начин, от този, който сме виждали да представя тяхната работа в градска среда."

  • Авторът на „Портрет на луната в черно“ Михаела Михайлова - Misha Mar през 2008 г. завършва специалност „Иконопис“ в Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ в Пловдив. По-късно получава бакалавърска степен по „Живопис“ в НХА, а през 2014-та там се дипломира в магистърската програма „Фотография“. Има няколко самостоятелни изяви и участва в десетки групови изложби. През 2023-а тя представя пред публика и първата си фотокнига – „MAR”, съдържаща черно-бели фотографии,  изобразяващи паралелните светове „между планината и морето, между птиците и божите кравички“

"Смело можем да кажем, че тя е един визуален артист, понеже се изявява и работи в няколко различни направления - твърди за нея Мартин Косташки. - Много ме впечатли нейният последен проект, който представи пред публика тази година. Това е една фотокнига, която показва нейни фотографии, изключително интересно съчетани с цитати, текстове, изобщо един много различен поглед върху фотографията и начинът по който я интерпретира“, споделя той.

Портретът на луната е един изключително обобщен портрет. Посетителите на изложбата ще могат да я видят във всичките ѝ проявления, 8 фази, всъщност, пълния цикъл на луната изобразен върху едно декоративно монументално пано, което е с размери над 26 метра дължина и повече от 2 м и 40 см височина, което нарекохме „Стената“. То е възприето добре и от най-малките посетители на Националната галерия. „В партньорство  на галерията с фондация „Лъчезар Цоцорков в „Стената“ е изградено съвсем ново съоръжение с нови материали, модерно и адекватно на времето в което живеем“, отбеляза Косташки.

Чуйте цялото интервю на Елисавета Белеганска, за да разберете кои артисти и какви творби са представяни в пространството „Стената“, как биват подбирани те.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С отношение и с грижа

На 8 май се отбелязват 10 години от социалната чайна с пътуващите в момента чайници с Мая Донева: "Днес съм в една кола пълна с чайници от Брюксел. 64 чайници от различни части на света, комбинираме ги с децата, получили първа работа в Социалната чайна. В момента съм на една отбивка пред Кьолн. На 8 май сме в София, на 9 - във Велико Търново, на 10 -..

публикувано на 05.05.24 в 11:56

Православието винаги е докосвало изкуството

Евгени Серафимов, създател на школата "Новите майстори" за две събития там: Кюстендил е град на художниците. Но за пръв път ще бъдат представени като иконописци. Факт е, че от около 50 действащи, има доста автори, които се занимават с иконопис. Успях да издиря осем имена и за пръв път ще бъдат представени като иконописци в двора на черквата...

публикувано на 05.05.24 в 09:57
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов, беседа първа

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Разговор с доц.д-р Марина Теофилова - изкуствовед, преподавател в катедра..

публикувано на 04.05.24 в 16:05
Ул. “Московска”

Софийски разкази - Разходка по “Московска”

Ул. “Московска” е една от визитките на столицата ни. Преди се е казвала "Орханийска". Началото ѝ е при ул. "Малко Търново", където сега е ДА "Архиви". Преди там е била старата часовникова кула, съборена според легендата, по настояване на часовникарските ателиета. Друга легенда свързва къщата на номер 15 с любовница на Фердинанд, но всъщност къщата е била..

публикувано на 04.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Сава Хашъмов

Сава Хашъмов се жени за вдовицата на своя учител Да, наистина имам три брака и доста любовни авантюри, но аз съм зодия Риби - когато се влюбя, се женя - казва в интервю приживе, доайенът на Народния театър Сава Хашъмов. Той играе в академичната трупа 43 сезона, пресъздавайки повече от 100 роли. Елегантен, висок, с аристократично излъчване,..

публикувано на 04.05.24 в 14:00
Алекси Калев

Фестивалът ражда и любов

Мидалидаре рок с Алекси Калев - покана отсега: "Почнахме в 2017, това ще е четвъртото издание. Все още магнитът са артистите, но се стараем хората да идват за фестивалното изживяване. Пуснахме 1000 билета "на зелено", без имена и ги продадохме за 10 минути. Това, което правим е като европейски фестивал.  Миналата година имахме 20000 души за..

публикувано на 04.05.24 в 11:54
Мария Веселинова

Ах тези родители

Мария Веселинова, режисьор на "Ах тези родители" за спектакъла и за отношенията родители-деца: Идеята дойде от сина ми, който много хареса едноименната книжка, писахме на автора, той даде съгласие. Реално ни трябваше добър автор, който да превърне идеята в пиеса. Получи се много добре. Работата не е лесна. Темата е важна за родителите - в спектакъла..

публикувано на 04.05.24 в 10:16