"Въпросът, който ние задаваме по отношение на очакваното възнаграждение е от 4 компонента. "Кое е минималното възнаграждение на месец след данъци, срещу което вие не бихте стартирали работа" - това е малко над хиляда лева на месец. Хората казват, че няма да са достатъчни, по-точно 1055 лв. "Кое е достатъчно възнаграждение за да изпълнявате работата си в момента" - хората са посочили средно почти 1890 лв. "Мотивиращо възнаграждение към момента" - 2335 лв. и " желано възнаграждение към близката една година", тоест нещо, което бихме искали да ни се случи в добрите ни очаквания - 4157 лв.", отбеляза Димитров.
Той сподели, че притеснителното е не толкова самите суми, а че дамите посочват на всеки един от тези четири параметра между 14 и 36% по-ниско очаквано възнаграждение от мъжете.
"Хората, които правят смислен бизнес в България и мислят наистина за развитието на своята компания се вълнуват единствено от вашите знания, вашите умения и вашата мотивация за работа. Полът няма значение", каза Димитров. По думите му сред факторите, които хората заявяват като водещи за по-добрата мотивация на работното място са: адекватното заплащане, добрият баланс между работа и свободно време, както и приятната атмосфера на работното място.
Относно избора на кариера или семейство, над 90% от младите са посочили, че се виждат в идните пет години като родители. За това решение според анкетираните нито едно от нещата не е включвало икономическата обстановка.
"По повод имането на семейство и деца, над 72% от най-младите българи между 18 и 35 годишна възраст не разчитат на държавата да им подсигури нужното за да бъдат родители", каза Димитров.
Близо 67% от анкетираните споделят, че инвестират лични средства и време в повишаване на квалификацията си. 26% са заявили, че биха изкарвали парите си чрез инфлуенсърство в сравнение с това да имат собствен бизнес, или да работят на заплата. Според думите на Димитров време е от страна с най-евтина работна ръка и най-евтин туризъм да тръгнем към изграждане на "собствена марка". Освен това каза, че ако работодателят знае как да мотивира служителите си, няма значение дали това е българска или чуждестранна компания.
"И личният ми опит и резултатите, които виждам са, че българите стават все по-големи реалисти, все повече ценят това, което имат, все повече се идентифицират с българското в себе си и все по-малко се срамуват да се нарекат българи", заключи Димитров.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политикът и предприемач Венцислав Банчев и политологът Иво Божков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес бяха: Прокурор от СРП предложи на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова. Реакцията на Кирил Петков Свилен Ноев разграничи група "Остава" от..
Пред сериозни проблеми е изправен ПП "Витоша“ 90 години след създаването си. Това стана ясно по време на конференция, организирана от Съюза на архитектите в България на тема "Витоша-време е за решения“. Без автомобил паркът е труднодостъпен, а транспортната и водната инфраструктура са в тежко състояние. Остарели са местата за отдих,..
В предаването "Добър вечер, София“ гостува фронтменът на No more Many More, но не тази група бе във вихъра на разговора, а група "Скреч", които на 14 декември се готвят да ни изненадат с концерт. Те са ветерани на музикалната сцена, свирят още от 90-те кавъри на различни групи. Днес свирят в различни проекти и са посветили времето си на..
Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии в България (AIBEST) представи Годишния си доклад за 2024 г. Данните показват добра позиция на страната ни в индустрията на знанието в Югоизточна Европа. Около 104 400 души са заети в бранша, като секторът отбелязва почти 11% ръст в приходите за 2023 г., каза пред Радио София Илия Кръстев -..
За книгата “В орбита“ от британката Саманта Харви, спечелила най-престижната награда за литература "Букър" за 2024, разказа в “Радиокафе“ Ия Цветанова. Наградата “Букър“ е създадена през 2004 година и се присъжда за книга преведена от и на английски и публикувана в Обединеното кралство или Ирландия. В страната ни Букър придоби популярност..
Новата книга на Петя Кокудева “Колелото на Кинан. 19 вълнуващи истории на деца бежанци” засяга актуалната и значима тема - тази за другостта. Зад кратките истории стоят имената и съдбите на истински деца от бежанските центрове в България. Авторката се среща с деца на бежанци, както и непридружени деца, които са в страната ни без роднина, но част от..
В края на мандата си американският президент Джо Байдън помилва 39 американци, осъдени за престъпления, в които не e имало насилие и намали присъдите на около 1500 други. Според Белия Дом това е най-мащабното помилване и намаляване на присъди извършено за един ден, което се случва малко след като Байдън помилва сина си Хънтър. Някои от помилваните..