Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повечето млади българи искат да работят в родината

Снимка: Радио София

Започналите работа у нас между 18 и 35 годишна възраст очакват заплата от 4 хиляди лева от работодателите след първата година трудов стаж. Това показва проучване проведено сред 500 наши сънародници за нагласите на българите и тяхното професионално развитие, озаглавено "Бъдеще и кариера в България". Голяма част от анкетираните са заявили, че са готови да работят над 40 часа на седмица, както и да инвестират допълнителни средства в квалификацията си. Има забележителна разлика между поколенията и това се отразява ясно в отговорите на въпроса "Къде виждате професионалното си развитие?". 92% от младежите са посочили България, докато само 8% са изразили желание да се реализират в чужбина. Подробности по темата разказа Даньо Димитров, изпълнителен директор на JTN Research и ръководител на изследването.

"Въпросът, който ние задаваме по отношение на очакваното възнаграждение е от 4 компонента. "Кое е минималното възнаграждение на месец след данъци, срещу което вие не бихте стартирали работа" - това е малко над хиляда лева на месец. Хората казват, че няма да са достатъчни, по-точно 1055 лв. "Кое е достатъчно възнаграждение за да изпълнявате работата си в момента" - хората са посочили средно почти 1890 лв. "Мотивиращо възнаграждение към момента" - 2335 лв. и " желано възнаграждение към близката една година", тоест нещо, което бихме искали да ни се случи в добрите ни очаквания - 4157 лв.", отбеляза Димитров.

Той сподели, че притеснителното е не толкова самите суми, а че дамите посочват на всеки един от тези четири параметра между 14 и 36% по-ниско очаквано възнаграждение от мъжете.

"Хората, които правят смислен бизнес в България и мислят наистина за развитието на своята компания се вълнуват единствено от вашите знания, вашите умения и вашата мотивация за работа. Полът няма значение", каза Димитров. По думите му сред факторите, които хората заявяват като водещи за по-добрата мотивация на работното място са: адекватното заплащане, добрият баланс между работа и свободно време, както и приятната атмосфера на работното място.

Относно избора на кариера или семейство, над 90% от младите са посочили, че се виждат в идните пет години като родители. За това решение според анкетираните нито едно от нещата не е включвало икономическата обстановка.

"По повод имането на семейство и деца, над 72% от най-младите българи между 18 и 35 годишна възраст не разчитат на държавата да им подсигури нужното за да бъдат родители", каза Димитров.

Близо 67% от анкетираните споделят, че инвестират лични средства и време в повишаване на квалификацията си. 26% са заявили, че биха изкарвали парите си чрез инфлуенсърство в сравнение с това да имат собствен бизнес, или да работят на заплата. Според думите на Димитров време е от страна с най-евтина работна ръка и най-евтин туризъм да тръгнем към изграждане на "собствена марка". Освен това каза, че ако работодателят знае как да мотивира служителите си, няма значение дали това е българска или чуждестранна компания.

"И личният ми опит и резултатите, които виждам са, че българите стават все по-големи реалисти, все повече ценят това, което имат, все повече се идентифицират с българското в себе си и все по-малко се срамуват да се нарекат българи", заключи Димитров.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35