Корейската поп сензация BTS с първа официална биография по случай 10-годишнината на групата – интервю с българската ТикТок-ърка, с фокус върху К-културата, Вени Попова:
"С азиатска култура се занимавам от много малка. Преди 5 години ми допадна К-попа. Той е много цветен, щастлив, енергията във всяко видео е по-различна от останалите бой-банди. Следя BTS от 2018. Вкарват фолклор в музиката си, във видеата им се включват елементи на корейската култура. Правят музиката си сами, режисират клиповете си. В соло албум на един от членовете им, има вкаран традиционен корейски инструмент. Такива са използвани и в други техни парчета. Във видеата се използват традиционните им дрехи.
Книгата е базирана на историите, разказани от тях на корейски критик. Досега не сме ги чували. BTS са започнали като аутсайдери, от нулата, зад тях нямат голяма компания. Всеки може да се открие в някои от техните клипове. Енергията им на сцена е много силна. Това ги прави още по-отличаващи се. Била съм и на други К-поп концерти, но техните са концепция, всичко ескалира и накрая се чувстваш зареден за месеци напред.
Предпочитат да използват истински ефекти, гледането им радва всички сетива. Видеата им са оригинални, истински, във всяко видео се разказва една голяма история, можеш да намериш нещо за себе си.
В момента част от групата са в казармата - тя е задължителна в Корея. Искахме да бъдат освободени, защото имат голям принос за страната си. Туризмът заради тях се развива. Тези, които не са в казармата, всеки ден дават по нещо ново. Но за жалост феновете се чувстваме носталгично, групата е силна като са заедно.
В книгата има лични истории, колко им е било трудно, откъде са тръгнали. Има кюар кодове с препратки към музиката им. И много хубави снимки. Всяка К-поп група се занимава с танци, имат уроци по етикет, учат ги как да са идоли. Много е забавно и трудно да се танцува, но е здраве. Музиката и енергията помагат. Женските групи също много добре пеят и танцуват. Доста изпълнители се вдъхновяват от BTS."
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..