Д-р инж. Веселина Узунова и актьорът Александър Алексиев са в топ 30 на световния формат на Програма “Най-изявените млади личности на света” за тази година на неправителствената JCI*.
През юни т.г. те са отличени съответно в категории „Наука и/или технологично развитие“ и “Морално лидерство и и/или опазване на околната среда” в националния кръг на програмата, като по този начин се наредиха сред десетимата най-изявени млади личности на България за 2023 г. След признанието у нас те са номинирана за световния кръг на програмата и вече са сред 30-те финалисти от номинирани от над 80 държави.
Пред БНР-Радио София отличената Веселина Узунова (▼)разказа, че се занимава с наука от около 10 години. Била е номинирана от свой колега, но много се е изненадала, когато е разбрала за класирането.Тя работи в областта на туморната нанотераностика, биоматериали за нуждите на тъканното инженерство и регенеративната медицина и невродегенеративните заболявания.Голям е приносът ѝ в установяване на механизма на действие на нови синтетични и природни агенти с насочено селективно действие към високометастатични туморни клетки и разработване на нови подходи за успешна диагностика и терапия на онкологични заболявания (рак на гърдата).
Д-р инж. Узунова благодари на проф. Нели Георгиева от Химикотехнологичния и металургичен университет. И отбеляза:
„Като дете бях привлечена от науката заради историята с Хари Потър. Химията наистина прави магии за децата, които още не знаят достатъчно. Наистина е вълшебно да създадеш нещо в лабораторията по химия и след това да видиш последиците в лаборатория по биология.“
В момента пред д-р Узунова предстои началото на нов проект, по-различен от досегашната ѝ работа. Отново е свързан с човешкото здраве – с глаукомата.
Към младите съветът ѝ е да опитат кариера в България. Трудно, но всеки може да стигне до успеха. Ако има желание и любов към работата.
Чуйте целия разговор за още подробности.
* Junior Chamber International (JCI) е международна неправителствена организация, която обединява активни и амбициозни хора между 18 и 40 годишна възраст. Създадена е през 1915 г. в щата Мисури (САЩ), като през 1944 г. става международна и има над 150 000 члена в близо 120 държави по целия свят. JCI Bulgaria официално започва своята дейност през 2011 г. и в момента има локални секции в София, Пловдив, Варна и Плевен. Организацията работи в 4 области на развитие – бизнес, персонална, социална и международна.
С наградата TOYP през годините са отличени личности като Елвис Пресли, Джеки Чан, Джон Кенеди, Хенри Кисинджър и много други световни величия.
Снимки: JCI
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...