Позицията на младежки делегат към ООН съществува в около 40 държави от целия свят. С програмата "Български младежки делегати към ООН" България се нарежда сред страните - лидери в световен и европейски план, които разпознават младите хора като равностоен партньор в процеси на вземане на решения на национално и международно равнище. Янев и Каракашян ще работят рамо до рамо с настоящите делегати Виктория Савова и Цветелина Гарелова за да бъдат гласа на младите хора в България.
Подробности пред Радио София разказаха Александър Янев и Коста Каракашян.
Александър Янев е на 25 години, от София. Работи в отдел Продажби - Стратегически клиенти в IT компания. Завършил е бакалавър по бизнес администрация в Тилбург (Нидерландия) и магистратура по маркетинг в Ротердам (Нидерландия). Работил е в продажби за водеща финансова корпорация в Амстердам и е бивш стажант към Европейския парламент в София. Интересува се от икономика, финанси, политика и философия, като в свободното си време обича да пътува и да опознава нови култури.
По думите му мандатът е година и половина, като първата половина той е пасивен, като основният му акцент ще бъде върху обучение и подготовка.
"Втората половина ние ще бъдем в активната част на нашия мандат, в която основният ни акцент ще бъде върху това, да проведем национално допитване сред българската младеж. Основната цел на това допитване ще бъде да идентифицираме основните проблеми и предизвикателства към нея", сподели Янев.
Той посочи, че би имало приемственост от сегашните приороитети и това, което предстои.
По темата се включи и Коста Каракашян. Той е режисьор, продуцент и хореограф. Завършва бакалавър "Съвременен танц" в Колумбийския университет в Ню Йорк и магистратура "Права на човека и демократизация" в Глобалния кампус за права на човека във Венеция. Проектите му изследват развиването на емпатия в обществото чрез танц, кино и образование и са представяни в САЩ, Виетнам, Канада, Норвегия, Египет и Япония. Основател е на продуцентската компания Studio Karakashyan и танцовата трупа Karakashyan & Artists. Като артист се вълнува от социално ангажирано изкуство с фокус върху ЛГБТИ+ права, ментално здраве и опазване на околната среда.
"Това, което на първо място веднага ме привлече към програмата е, всъщност тази уникална възможност на национално ниво да се запознаваме с толкова много млади хора и отблизо да научим какви са техните нужди, какви са техните проблеми и как можем да активираме гражданското и будното общество в тях. Бях чувал за програмата за младежки делегати и знам, че българската програма е една от най-активните от около 40 държави", сподели Каракашян.
"Ние сме с различен профил, както и различни младежки делегати са били, но по-скоро отбелязвам това като предимство, от гледна точка на това, че всеки от нас има развити познания, умения и компетенции в различни сфери. Можем да погледнем на тези проблеми по различен начин и да бъем креативни в решенията, които предлагаме за тях", каза Янев.
"В момента в активен мандат са предишните младежки делегати Цвети и Вики и всъщност в процеса на работа по-скоро за сега следваме техния пример и използваме времето да попием всички добри практики. Те работят по събитието, но ние вече нямаме търпение да навлезем в процеса, така, че съвсем скоро ще започне и нашата работа", заяви Каракашян.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..
"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..
На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..
Силата на промяната: 19 благотворителен бал на фондация „Сийдър“ обединява дарители за по-добро бъдеще на най-уязвимите. Александрина Димитрова, изп. директор на фондацията с подробностите и каузите: :"През годините съдействаме по замяната на държавните институции с центровете от семеен тип. Голяма част от децата са с физически и ментални..
Фестивал на чая FesTEAval събира на едно място любителите на ароматната гореща напитка и обединява култура, образование и изкуство. В рамките на фестивала ще бъдат представени разнообразни чаени предложения от цял свят, комбинирайки както традиционни, така и модерни вкусове. Чаят ще бъде съчетан с културни демонстрации и лекции, за здравословния..
Пътешествие в света на научните загадки и бъдещите технологии, което ще промени начина, по който виждате света около вас, обещават на любопитни зрители и участници организаторите от Ratio на форум в София Тех Парк, която ще се проведе на 9 ноември, събота, след 10:00 часа. Предвидени са завладяващи теми, представени от международни..
Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш е активно мероприятие от гледна точка на политическия интерес, подхвърлиха Тодор Терзиев и Манол..