Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови правила за графити творците

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Столичният общински съвет взе решение за подпомагане на графити артистите. Ще бъдат определени регламентирани места, където творците ще могат да рисуват свободно. Подробности пред Радио София разказа председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев, който е вносител на това предложение.

"Новите правила са дреха, ушита по мярката на графити артистите съобразно техни искания, които имат. Много често международни артисти искат да творят в София. Видяхме онзи ден страхотен пример за това на "Гурко", заедно с бразилското посолство. За да става това обаче, трябва да може в кратки срокове да минават процедури и да имат одобрение от общината, за да не се стига до арести, или до нарушение на обществения ред", коментира той.

Освен това Георгиев поясни, че всяко едно изображение трябва да бъде одобрявано от експертен художествен съвет и е пояснено по какъв начин да се дава съгласие на етажната собственост, за да може всички заинтересовани страни да имат диалог и общината да не бави процесите. Освен това трябва да бъдат организирани творчески ателиета за подрастващите, за да им бъде показано, че графити изкуството няма нищо общо с вандализма, както и в два от градските паркове да бъдат обособени свободни стени.

"Най-важното, което вече е факт обаче е, обособяването на такива свободни стени под моста "Чавдар". Пространство, на което вече е законно допустимо да се рисува", подчерта Георгиев.  

По темата се включи и един от специалистите в областта Деляна Ангелова. Тя е част от екипа и съосновател на Visionary и сподели за предстоящите им обекти, който ще бъдат реализирани в София, както и как се твори по новите правила на Столична община (СО).

"Още миналата година бяхме поканени на разговори с работна група от Столичния общински съвет да коментираме какво за нас, организациите е важно да се следва като стъпки и процес така, че да може да улесним процедурите и същевременно да спазваме наредбите на СО", каза Ангелова.

Тя посочи, че за организациите представляващи изкуството в градска среда, е важно да има не само по-лесна процедура за създаване на по-мащабноформатни произведения, но и да се даде възможност на младите, които искат да се учат да рисуват, като им се предоставят свободни стени.

"Има неща, които са извън контрол, ние не можем да спрем тийнейджърите ако имат някакъв изблик на емоция да се себеизразяват. Но когато ги насочваме към естетиката и културното изграждане на това градско изкуство по един съвременен начин, то вече ще има своя буфер и няма да има този израз върху сгради с културно значение и архитектурна стойност. Също така искам да отбележа, че това не се дължи само на нашите родни младежи и хора от градското изкуство, ами се дължи най-вече на чужденци, които идват на така да го наречем "графити туризъм" в България, точно защото не се страхуват", отбеляза тя.

Ангелова заяви, че София като стар град има своите особености и културно значими обекти, които са част от по-големи резервати най-вече в централната част на града. Поради това е трудно всяка една сграда, която е смятана за потенциално платно за такъв тип изкуство да бъде изрисувана, тъй като има свой собствен статут и трябва да бъде разгледана индивидуално.

А какво мислят гражданите на столицата за графитите чуйте в анкетата на репортера на Радио София Виктория Венкова:

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хранителни продукти за нуждаещите се в Община Самоков

За десета поредна година в рамките на благотворителната кампания "Бъди човек" доброволци ще раздадат хранителни продукти на хора в нужда в Самоков и част от селата в общината. Всеки, който иска да дари хранителни продукти може да го направи в дните преди Великден - на 1 и 2 май, на втория етаж в зала "Арена Самоков". Пакетите с храни ще..

публикувано на 30.04.24 в 17:31

Защо дизайнът става все по-важен?

Дизайнът далеч не е свързан само с дрехите, модата, архитектурата, интериора. Той е нужен в индустрията и в много други неща, за които може би дори и не се сещаме. За необятните възможности и потенциал в създаване на практични решения и едновременно с това и изживяване, каквото търсим във всичко днес, говори Маргарит Ралев - дизайнер, дигитален..

публикувано на 30.04.24 в 17:18

Бъди благодарен и бъди щастлив - посланието на модерния стоицизъм

Що е то "Модерен стоицизъм" - откровен разговор със Стефан Марков и Петър Теодосиев. Двамата водят подкаст със същото име, в който разказват кога и как са се запознали със стоическата литература, а в "Добър вечер, София!" разказаха какво точно е стоицизъм и как практикуването му помага в ежедневието и повишава качеството на живот...

публикувано на 30.04.24 в 16:38

Кои са факторите, които привличат или отдалечават педагозите от професията

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" направи национално изследване по повод на социалния статус на учителската професия и факторите, които привличат или отдалечават педагозите от образователните институции. В изследването участие са взели 4150 учители, родители и заинтересовани. Проучването цели да установи ефективността на образователната..

публикувано на 30.04.24 в 15:46

На 3 май се навършват 90 години от рождението на Иван Андонов

Във връзка с предстоящата годишнина от рождението на актьора, кинорежисьора и художника Иван Андонов, която ще отбележим на 3-ти май, в ефира на Радио София излъчваме два откъса от неговите спомени за началото на творческия му път, за филмите, за работата му с писателя Георги Мишев като сценарист и по време на снимките на "Дами канят", някои..

публикувано на 30.04.24 в 14:16
3D скулптура от серията „Упражнения за дясна ръка“

В нова изложба любопитството води Венцислав Занков към експерименти

Венцислав Занков представя „неочакван завой и изход“ от традиционните за него през последните десетилетия дейности в областта на живописта и скулптурата, като опити за намеса и като коментар на „социалното”. Експозицията е озаглавена „ТРЕНИРОВКИ ● Изходи: упражнения 2024“ и се открива на 1 май от 18:00 ч. с въведение от проф. Боян Манчев..

публикувано на 30.04.24 в 13:35