Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Писателят Стефан Стефанов в Радиокафе:

Романът "Уендиго" - история с универсален код, в който всеки може да се припознае

Снимка: Сиела

Стефан Стефанов е един от талантливите съвременни български писатели. В предаването „Радиокафе“ той разказа за пътя към романа си "Уендиго".

„Тази книга не беше предвидена в моя план за издаване. Тя трябваше да излезе на английски език и в друг формат“, споделя той. И допълва, че покрай книгата има доза случайности.

„С отговорния редактор Христо Блажев се познаваме, той ме попита на предишния "Панаир на книгата", дали имам материал, който да е по-дълъг, понеже предишните ми книги бяха разкази. Аз имах само „Уендиго“ – дадох му го и нещата се случиха".

Историята в романа се базира на действителна такава. Писателят попада на историята на бродещ индианец, който разкрива пред властите, че е изял семейството си, обсебен от злия дух, който е част от митологията на северноамериканските индианци.

Уендиго няма аналог и в българския фолклор. Той е зъл дух, който се вселява в хората през зимата и ги кара да убиват себеподобните си, превръщайки ги в канибали. Той има и рестриктивна функция в индианските общества – ако някой е твърде алчен, или иска много неща, хората са го отдавали на това, че този човек е обсебен от някаква нечиста сила.

Действието в романа се развива през 19 век. В него се появява сблъсък между индианските вярвания и християнските разбирания за добро и зло. Писателят не използва мотиви от българския фолклор.

"Обичам да ескпериментирам, чета и гледам различни неща. Харесвам разнообразието като цяло, затова и пишех разкази досега“, споделя той.

Определя книгата си като исторически трилър с елементи на приключенски роман, малко мистерия, малко уестърн с елементи на хорър.

„Реално аз я виждам като някакъв експеримент в моето творчество, както и предишната ми книга „Орисия“, която беше наполовина фолклор, наполовина историческа. Само в България се развиваше действието. Мога да ви уверя, че следващата ми книга няма да има нищо общо“, изтъкна Стефан Стефанов.

По думите му, не аудиторията определя разказа.

„Посланията са абсолютно универсални. Има един код, който върви през тях през цялото време, но той е разпознаваем за всички нас. За мен лично е важна историята, този код е заложен в нея и аудиторията може да се припознае в него. Още повече, че темите,  за които пиша не са злободневни, а фундаментални“, посочи писателят.

За седемте персонажа, за които разказва „Уендиго“ и тяхната история, през погледа на всеки един от тях, за междуличностните сблъсъци и човешките характери, които се разкриват такива, каквито са, ще чуете още интересни подробности от разговора с писателя Стефан Стефанов в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Облачно начало на седмицата, с температура в София около 16°

Днес ще се задържи предимно облачно. Преди обяд в Източна България все още ще има валежи от дъжд, съобщиха от НИМХ. След обяд превалявания ще има на места в Западна България. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 15° и 20°, в София - около 16°. Над планините облачността ще е значителна и ще превалява..

публикувано на 13.05.24 в 07:35

Малкото село предлага много красив и спокоен живот

В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите: "Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с..

публикувано на 12.05.24 в 11:44

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00