От 1 август започва Лятната академия за деца и ученици в Националната художествена академия с творческа програма, посветена на 100-годишнината от рождението на големия български художник Любен Зидаров, любим илюстратор на поколения деца и срещи с утвърдени наши артисти.
Това е 14-ото издание на Лятната академия. Проектът е част от Календара на значимите културни събития на Столичната община.
Повече за това, което ще включва в настоящото си издание, пред БНР-Радио София разказа Мария Ландова, арт педагог и ръководител на проекта.
„Най-хубавото за мен е, че вече от няколко години при нас се връщат някогашните деца от предишните летни академии. Открили са при нас таланта си или просто желанието, огромния копнеж да рисуват, да създават, да творят, минали са през средните училища по изкуствата в София, после са вече наши студенти и нещо повече - вече са преподаватели в Лятната Академия. Тези години са достатъчни, за да кажем – да, успели сме“, сподели тя.
Ландова разкри, че децата участници в академията ще имат среща лично със сина и внучката на големия художник Любен Зидаров. Изкуствоведът Филип Зидаров ще подготви интересна експозиция с рисунки и това ще бъде едно от ключовите събития през този месец на кипеж и творчество в Академията.
През целия август ателиетата – вече на две локации – ще се изпълнят с пъстри цветове и творчески емоции.
Тази година част от ателиетата ще се провеждат в сградата на Факултета за приложни изкуства на бул. „Цариградско шосе“ № 73.
Децата, разделени в две възрастови групи – от 6 до 10 години и от 11 до 18 години, ще работят както с настоящи студенти (бакалаври, магистри и докторанти) от различни специалности в НХА, така и с алумни, завършили втора специалност „Теория и практика на художественото образование“.
Мария Ландова направи уточнение за възрастовите групи на децата.
„Това е ориентация главно, че има широк спектър от възможности, деца от различни възрасти да могат да намерят себеизява в различните форми на ателиета. Много добър резултат дава и фактът, че в ателиетата децата са смесени – малки и големи, от различни възрасти и както при взаимоспомагателния модел на Възрожденското училище те взаимно си помагат, създават се приятелства между различните възрасти“, поясни тя.
По думите ѝ, най-ценното на проекта в неговата методика е обстоятелството, че студенти преподават на децата.
Екипът на Академията ще подготви и специална изложба, представителна извадка от всички ателиета, най-добрите постижения, които децата сътворяват, каза още Мария Ландова.
С нея разговаря Гергана Пейкова. Чуйте.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..