Утре предстои среща в Министерството на околната среда и водите, на която организациите ще бъдат запознати с това докъде са стигнали от ведомството с въвеждането на депозитната система.
Вече има направен анализ за това какви са опциите за въвеждане на системата в България, каза пред Радио София Елеонора Йосифова от сдружение „За земята“.
„Ние следим процеса, но доста се забавихме и се прехвърля топката от едни на други. Надявам се инициативата да се подеме сериозно и следващата година да имаме въведена депозитна система“, обясни Йосифова.
Според нея гражданите са готови за въвеждане на депозитна система, тъй като в големите магазини, в които има поставена такава, отчитат голям интерес от страна на хората.
От „За Земята“ са забелязали и проблем, при който желаещите да закупят готова храна от магазина, не могат да го направят в собствена кутия. Става въпрос за законови пречки, уточни Елеонора Йосифова.
По думите й, в България всеки човек използва средно на ден по две пластмасови опаковки и само 10% от тях се рециклират.
Все по-често организаторите на фестивалите се опитват да спазват идеята за депозитни опаковки.
Създателят на фестивала А to Jazz festival Петър Димитров признава, че музикалната и фестивалната индустрия по света има своя принос за замърсяване на околната среда. Затова тази година, на реализирания от него фестивал са били въведени чашки за многократна употреба. Споделя, че на тях са им били необходими 5 години за въвеждане на депозитна система на фестивала А to Jazz festival.
„Отне ни 5 години, поради простата причина, че в закона не е записана думичката „депозит“ – тя не съществува. Има само „продажба“ и „фискален бон“. Това беше едно предизвикателство, което ние успяхме да преодолеем заедно с НАП, които ни помогнаха да намерим начин. Това беше пробно въвеждане, за да видим къде са пропуските“, обясни Петър Димитров.
Подробности за въвеждането на депозитната система за рециклиране у нас, можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...