Утре предстои среща в Министерството на околната среда и водите, на която организациите ще бъдат запознати с това докъде са стигнали от ведомството с въвеждането на депозитната система.
Вече има направен анализ за това какви са опциите за въвеждане на системата в България, каза пред Радио София Елеонора Йосифова от сдружение „За земята“.
„Ние следим процеса, но доста се забавихме и се прехвърля топката от едни на други. Надявам се инициативата да се подеме сериозно и следващата година да имаме въведена депозитна система“, обясни Йосифова.
Според нея гражданите са готови за въвеждане на депозитна система, тъй като в големите магазини, в които има поставена такава, отчитат голям интерес от страна на хората.
От „За Земята“ са забелязали и проблем, при който желаещите да закупят готова храна от магазина, не могат да го направят в собствена кутия. Става въпрос за законови пречки, уточни Елеонора Йосифова.
По думите й, в България всеки човек използва средно на ден по две пластмасови опаковки и само 10% от тях се рециклират.
Все по-често организаторите на фестивалите се опитват да спазват идеята за депозитни опаковки.
Създателят на фестивала А to Jazz festival Петър Димитров признава, че музикалната и фестивалната индустрия по света има своя принос за замърсяване на околната среда. Затова тази година, на реализирания от него фестивал са били въведени чашки за многократна употреба. Споделя, че на тях са им били необходими 5 години за въвеждане на депозитна система на фестивала А to Jazz festival.
„Отне ни 5 години, поради простата причина, че в закона не е записана думичката „депозит“ – тя не съществува. Има само „продажба“ и „фискален бон“. Това беше едно предизвикателство, което ние успяхме да преодолеем заедно с НАП, които ни помогнаха да намерим начин. Това беше пробно въвеждане, за да видим къде са пропуските“, обясни Петър Димитров.
Подробности за въвеждането на депозитната система за рециклиране у нас, можете да чуете в звуковия файл.
Ако обичате Жан-Жак Русо и Волтер, Дюма и Екзюпери, защо не - Фредерик Бегбеде и Ерик-Еманюел Шмит, на Азнавур и Жо Дасен, на Милен Фармер и Едит Пиаф, на Ален Делон и Луи дьо Фюнес, на Жана Моро и Марион Котияр, Жан-Мишел Жар, Коко Шанел или на Зидан и Мбапе…, сигурно сте искали да научите техния език. В седмицата, която започна с..
Последният юлски литературен маршрут тръгва днес - 16-ти юли, и е посветен на района около столичната ул. "Цар Иван Асен II". Разходката под мотото “Улица "Цар Иван Асен II“, писатели, философи, бохеми“ е част от лятната програма за изкуство в града “Девет слона“ (VOL. 2 / Фантастични маршрути), която се организира от фондация..
Националната галерия "Софийски арсенал" – музей за съвременно изкуство, представя Мариана Василева и нейната изложба "Летене и други ежедневни нужди" . Експозицията включва скулптури, фотографии, текст, видеоарт и инсталации . В цялото това разнообразие от медии авторката търси най-точния концептуален подход за реализация на идеите си. Към..
На 20.07.25 в Княжевската гора на София ще се проведе състезание по планинско колоездене в дисциплината Крос-кънтри олимпик, с цел провеждане на Държавен личен и отборен шампионат и популяризиране на планинското колоездене за хора от всички възрасти. “Това е отлична възможност столичани и гостите на града да избягат в планината. Да се наслаждават..
От днес се възстановява движението по ул. “Опълченска“ между бул. “Тодор Александров“ и бул. “Сливница“, съобщават от пресцентъра на Столичната община.
През днешния ден ще бъде предимно слънчево, с временни увеличения на облачността. След обяд над планинските райони и Източна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и ще превали дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В Лудогорието валежите ще са временно интензивни, придружени с гръмотевици, ще има условия и..
На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..