Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мисията "Евклид" на Европейската космическа агенция

| обновено на 22.07.23 в 10:43
2
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 1 юли започна мисията "Евклид" на Европейската космическа агенция. Космическият телескоп “Евклид” беше изстрелян с ракета Falcon 9 на SpaceX от Кейп Канаверал, Флорида. Чрез широко зрително поле, телескопът търси два от най-мистериозните компоненти на Вселената - тъмна материя и тъмна енергия. След около половин година се очаква да пристигнат първите резултати.

Д-р Маги Лиу е астрофизик и е работила пряко по проекта. Тя ще бъде в България за публична лекция на 25 юли в Кино Кабана, където ще говори за тъмната енергия, тъмната материя, космическите изследвания и бъдещето на Вселената.

„Евклид“ е 1.2 метров космически телескоп, изстрелян до една много стабилна точка в космоса, наречена L2, където ще остане и ще наблюдава една трета от нощното небе с изключение на галактическите равнини, където има повече прах, коментира пред Радио София д-р Маги Лиу.

„На борда на телескопа има два инструмента – VIS - за визуални изображения, който ще вижда светлината във видимия спектър, тази, която ние виждаме с очите си и ще я използва, за да създава изображения на галактики и по-специално формата на галактиките. Ние откриваме тъмната материя непряко чрез ефекта на гравитационната леща. Ако светлината идва от галактика, която е много, много отдалечена, докато тя пътува към нас, тя ще бъде пресрещната от купове тъмна материя, или купове маса от всякакъв вид. И тези купове материя имат гравитация, която ще изкриви светлината по пътя й към нас. А това означава, че когато видим галактиката, формата й е променена, но тя е променена минимално, с по-малко от 1% и ние трябва да я усредним, на базата на много галактики, за да изчислим точно къде в небето се намира тъмната материя. Това е което този инструмент прави. Другият борден инструмент е NISP - близък инфрачервен спектрометър и фотометър ще ни каже колко далече са тези галактики“, обясни д-р Маги Лиу.

Тя добави, че в основни линии, „Евклид“ ще състави триизмерна карта на всички галактики във вселената и ще използва ефекта на гравитационната леща, за да изчисли къде се намира тъмната материя. А въз основа на това доколко са скупчени структурите на тъмната материя, ние ще разберем колко тъмна енергия има и къде точно във вселената се намира.

Очаква се „Евклид“ да функционира в продължение на 6 години, това е срокът му на експлоатация. Той има потенциала да продължи наблюденията си и за по-дълъг период от време.

„Евклид“ няма да може да наблюдава черни дупки. Наблюдението на черни дупки е изключително трудно, казва д-р Маги Лиу. Само най-големите радио телескопи могат да наблюдават резолюцията на черни дупки в детайли.

„Дори и тогава - при телескопа Айнщайн, който за първи път направи наблюдение на големи, масивни черни дупки, размерът беше само приблизително 4 пиксела. Така че, наблюдението на черна дупка е наистина много трудно, но „Евклид“ ще може да види това, което ние наричаме активни галактически ядра. Смятаме, че вътре във всяка галактика, в центъра има свръхмасивна черна дупка. Понякога тези дупки са активни, т.е. те се „хранят“ с материята около тях, „хранят“ се с газ и прах. Това съживява черната дупка и тя изхвърля колосални струи радиация. Това прави центъра на галактиката изключително ярък. Навярно „Евклид“ ще може да види това, но вероятно ще бъде много трудно да разграничи активните галактически ядра от обикновената галактика. Обикновено тези неща могат да се видят с рентгенови телескопи. Така че - не, „Евклид“ няма специално да наблюдава черни дупки, за съжаление“, добави д-р Маги Лиу.

По думите й, „Евклид“ ще наблюдава милиарди галактики. Ще има огромен обем данни, за обработване. Телескопът ще сваля стотици гигабайта информация на ден за времето на съществуването си. Така че обикновените компютри няма да са достатъчно мощни, за да могат да обработят информацията. За целта, в Европейската космическа агенция е създаден специален център за данни.

Подробности можете да чуете в звуковия файл и във втората му част, посветена на тъмната материя и тъмната енергия, излъчена в "Радиокафе" в събота, 22 юли: .


По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40
Снимки: bcause.bg

Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място

България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи  Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025)  - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ  е..

публикувано на 24.07.25 в 16:58
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18

В нов комикс Цвета Петрова разкрива коя е вещицата Мара

"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..

публикувано на 24.07.25 в 13:20
Нера Бойкова

Нера Бойкова навлиза в киното като режисьор и сценарист

В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи  в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..

публикувано на 24.07.25 в 12:56

Инж. Георги Кордов: Всички елементи в една сграда са носещи

Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..

публикувано на 24.07.25 в 12:12