Част от програмата в 9-ото издание на феста са и актьорите от трупата StoryCatchers. Те се занимават с Playback театър от 2018 г. Това е вид импровизационен театър, който се създава чрез въвличането на публиката в неповторима имплицитна, взаимообвързана роля с артистите. Наблюдателите на спектакъла се превръщат от – първоначално зрители, в участници и в сценаристи на спектакъла.
"Едно представление се състои от две части. В първата се разказва от място, тъй като има водещ, който общува с публиката. А във втората може вече някой да се качи на сцената и оттам да си разкаже историята под светлините на прожекторите и да се почувства по-специален, да си я изгледа отблизо, но не ги включваме в самото изиграване", разказва за структурата на едно playback представление актьорът Александър Чобанов - част от трупата на StoryCatchers.
Музиката във всяко едно представление е различна, защото също е плод на импровизация. С нея се занимават музикантите на трупата - Александър Евтимов - Шаманчето, Мален Маленов и Константин Кучев.
Трупата на Storycatchers се състои от 8 души. Те често работят по социални проекти. Един такъв е гостуването им в домове за възрастни хора, където представят спектакъла "Островът на костенурките" с терапевтична цел.
"Когато хората споделят лични истории всеки един намира неща, с които да се свърже, защото това са едни архетипни истоии и модели, които са във всеки един от нас заложени и вдъхновява и нас като актьори да връщаме историите и всъщност, когато чуем някоя искрена и дълбока история това ни задвижва, така че ние да създадем една пиеска малка, в която да изразим и да покажем под друг ъгъл нещата: чрез поезия, чрез танц, чрез музика и повече метафори и символи, така че и другите хора да се припознаят, защото символите, метафорите, архетипните образи - те са общочовешки", разказва Мартина Велева - съосновател, актриса, обучител, педагог.
Артистите от StoryCatchers ще се представят в събота от 20:00 до 21:00, на арт сцената на Vola open air.
Повече за Playback театър и за трупата на StoryCatchers чуйте в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..