По думите на Ким Бонг-ън, тя е дошла преди повече от година в България, като й е направило впечатление, че българите имат силен интерес към корейската култура. И тогава е осъзнала, че културата е едно средство за комуникация, чрез което различните хора могат да се разбират помежду си.
"Ние се върнахме съвсем наскоро от град Бургас, където от началото на месеца организирахме "Ден на корейската култура" и разбира се ние сме абсолютно съсредоточени върху организирането и провеждането и на други събития. В края на месец септември планираме да организираме модно ревю с корейски традиционни носии, имаме и дата - 20 септември", сподели тя.
Освен това на 22 ноември е Международния ден на "кимчи". Правенето на "кимчи" е традиция, която е вписана в списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и по този повод ще бъде организирано събитие. Това е вид корейска зимнина, която се приготвя от ферментирали зеленчуци, като най-лесно може да бъде сравнено с българската туршия.
"Когато организираме събитие, ние не таргетираме определена възрастова група. Не искаме да правим разграничение между млади, възрастни, мъже и жени, ние се опитваме да работим за всички. Изключително много се радвам, че младите хора в България проявяват такъв силен интерес към Корея и корейската култура, защото младите са бъдещето и те в бъдеще ще изпълняват главна роля във взаимоотношенията между нашите две държави", сподели Ким Бонг-ън.
Журито в конкурса K-POP COVER DANCE FESTIVAL ще бъде от България и Корея, а по време на събитието ще продължи да се снима късометражният филм "София и к-поп музиката".
"Искахме просто да представим на българското общество тази субкултура на к-поп фенове и по-конкретно на тези, които се занимават с танци. Впоследствие, когато започнахме процеса се установи, че всъщност има много хубава драматургична линия в това състезание", отбеляза Тодоров. Той допълни, че филмът се осъществява с подкрепата на Столична община и ще бъде готов този октомври, а освен него ще бъдат направени три музикални танцови клипа.
"За мен това, което прави най-силно впечатление в този филм са хората и то не само за филма, а за обществото. Аз влязох в това общество като режисьор на такива танцови музикални клипове, в които те си показват хореографиите и изключително впечатляващо е да видиш млади хора, които много се стараят за това, което правят", каза Тодоров.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..