"Идеята за филма започна доста преди пандемията. Въобще не подозирахме, когато тръгнахме с филм наречен "Чума", че ще се случи това. Не бих казала, че сценарият претърпя много промени за да се адаптира към пандемията, която преживяхме, защото си беше доста актуален така или иначе на това, което се случи. Доста неща, като че ли бяха същите. Имаше дълъг период на финансиране. От НФЦ имахме субсидия първо за развитие, след това за реализацията на филма и го снимахме едва през миналата година", сподели Войникова.
По думите й историята е на един чорбаджия, който се връща от Божи гроб със своя син и заварва чумата да върлува по нашите земи. Сюжетът е минималистичен и е концертриран върху личната драма и се развива върху народопсихологията на цялото село.
Филмът е сниман в района на село Каменица, като се налага екипът на художниците Георги Димитров и Владимир Шишков да възстановят полуразрушени къщи, за да създадат декора на дома на чорбаджийската къща, селската кръчма и манастира.
"Успяхме максимално без етнографска точност да пресъздадем една епоха. Беше предизвикателство", каза Войникова. Тя добави, че са се оказали в условия на инфлация, като е трябвало да се справят без творчески компромиси. По думите й посланието на филма е дали пазим семейните ценности, тъй като те са поставени на изпитание през всеки един ден.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..