Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международно проучване показва

Тревожни тенденции за работата на българските журналисти

Броят им намалява, средата е токсична, упражнява се натиск

Д-р Христофор Караджов
Снимка: Личен архив

Журналистите в България през последните години застаряват и намаляват като брой, работят в рискова и токсична работна среда, трудно поддържат високи професионални стандарти, заради различен натиск и корупция.

Това показва национално представително проучване „Журналистите в България: Промени и тенденции 2016-2022 г.“, част от международното проучване „Световете на журналистиката“.

Научни ръководители за България са д-р Вера Славчева-Петкова, преподавател по медии и журналистика в Ливърпулския университет във Великобритания и д-р Христофор Караджов, журналист, политически и медиен наблюдател, преподавател по журналистика в Калифорнийския държавен университет, Лонг Бийч в САЩ.

  • Проучването е проведено от края на 2021 г. до април 2022 г. от Алфа Рисърч по метода на стандартизирани онлайн, телефонни и преки интервюта с 391 български журналисти. Приложена е международна методология, утвърдена и прилагана във всички 120 държави, участващи в глобалното проучване. В България изследването е финансирано от Фондация „Работилница за граждански инициативи“.

Изследването е много голямо, авторитетно и сериозно, прави се прави за трети път (2010, 2015, 2022), проследяват се тенденции, разясни пред БНР-Радио София д-р Христофор Караджов.

Той посочи, че сред тревожните показатели е намаляващият брой журналисти – от 5800 през 2016 г до 3800 през 2020 г., както и застаряването – от застаряване от 42 на 49,8 г. средна възраст. Ниското заплащане допълнително отблъсква.

Само 61% от журналистите в България получават всичките си доходи от работата си като журналисти. Между две трети и една трета от останалите допълнително печелят от връзки с обществеността, корпоративни комуникации и/или реклама – това често ги поставя в конфликт на интереси и зависимост.

Едва 2,9% твърдят, че няма корупционни практики в сферата, изтъкна още Караджов. Някои участват в рекламни кампании, черен и бял пиар, в обслужване на медийни покровители. Съществуват списъци с фирми, чийто интереси не трябва да се накърняват. Част от анкетираните признават за натиск, рекет, заплахи за уволнение.

Събран е огромен масив данни, тепърва ще се правят изводи, каза още Караджов. И допълни, че все пак доста журналисти смятат професията за мисия, искат да правят по-задълбочени материали, да повишават квалификацията, да бъдат оставени да изпълняват обществено важната си роля.

За да се правят сравнения със сходни държави, дори и със страни от други континенти, ще се изчакат окончателните данни и анализи, но те зависят от работата на различните екипи, които участват в изследването.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48

БАН чества 24 май с инициатива за академични проповеди

Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките.  Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър.  Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..

публикувано на 23.05.25 в 16:32
Рада Бонева

Искам да разчупя стереотипите за вещите и дрехите втора употреба

"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..

публикувано на 23.05.25 в 16:22

Внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%

От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..

публикувано на 23.05.25 в 15:54