В предаването „Радиокафе“ гостува Сава Славчев - преводач на книгата, който разказа повече за нея и за автора.
Винченцо Ламана е бивш служител на малка община в Южна Италия, област Пулия. Решава да посети България, когато разбира за кандидатурата на Пловдив за Европейска столица на културата, заедно с град Матера. Посещава града далеч преди да бъде помпозно украсен за събитието, с цел да направи автентични снимки, заинтересуван да покаже живота такъв, какъвто е по принцип, обясни Сава Славчев.
„Много от нещата в книгата са верни и са споделени много честно“, посочи той.
Страстта на фотографа е да разкрива скритата действителност и той съвсем не е първият италианец от област Пулия, останал влюбен в Пловдив и България.
Той идва в тази част на Европа, за да потвърди за себе си, че реалността е почти противоположна на онова, което представя шаблонния негативизъм. Описва срещите си с хубавите хора, които е видял, тяхната сърдечност и непринуденост – отношение, което по принцип в Южна Италия би могло да се намери, в Северна много рядко, твърди преводачът.
Ламана посещава Централна България и Черноморието, сравнявайки нравите, които среща у нас, с тези на своето родно място, но това, което силно го впечатлява са преди всичко човешките взаимоотношения.
„За мен това е най-важното, че всичко, което казва е описано честно. Няма нещо, което да е подправено или префърцунено“, твърди преводачът Сава Славчев.
Авторът споменава, че среща беднотия, стари социалистически блокове, болка, корупция и насилие над деца, но среща и щедрост, отдаденост, съпричастност към по-слабия, красиви хора с красиви души.
Освен пътуването в географски смисъл в пределите на България и забележителностите, които посещава, в книгата си, Ламана отправя поглед и към едно вътрешно пътуване към себе си, което може да бъде такова и за читателя, пожелал да погледне на страната и нравите по начина, по който ги вижда чуждия наблюдател.
Още интересни детайли за автора и неговите преживявания, описани в книгата, чуйте от разговора на Гергана Пейкова.Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..