Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благородна Макева: Проблемите свързани с домашно насилие са мултисекторни

Снимка: pixabay

Чии са грешките при досъдебното производство по случая с насилника от Стара Загора и дали съдиите са спазили закона от правна гледна точка? Подробности по темата разказа Благородна Макева, юрист и бивш зам.-директор на Главна дирекция "Национална полиция", както и правен консултант към УНИЦЕФ.

"Съдебният контрол върху задържането не е решаване на делото по същество. Може би оттам тръгна изначално в грешна посока гневът на обществото. Моето мнение е, че проблемите са в наблюдаващия прокурор, който не е водил делото по един ритмичен и правилен начин, според мен. Проблемите свързани с домашно насилие са мултисекторни", сподели тя.


Макева отбеляза, че още тогава е заявила, че съдът се е съобразил с възможните правни инструменти, които има в наказателно-процесуалния кодекс:

"Самото определение на Въззивния съд при гледане на мярката за неотклонение е достъпно. Хората могат сами да си го прочетат и да видят, че всъщност искането за отмяна на мярката, както аз всъщност бях заявила, че проблемът не е в съда, искането за отмяна на мярката като незаконосъобразно е направено от прокурора, който е бил по делото от Окръжна прокуратура".

Тя каза още:

"Искрено се надявам да бъдат взети на сериозен контрол тези досъдебни производства, за да завършат както трябва, тоест с въздаване на справедливост. Но всъщност правосъдието въздава правосъдие. В съдебната система не винаги правосъдие е равнозначно на справедливост. Изпитвам честно казано от професионалния си опит притеснение, дали наистина нещата ще завършат така, както на всички им се иска, но се  надявам всички версии да бъдат изследвани".

Макева посочи, че първо трябва категорично да се промени нагласата в обществото, тъй като институциите са съставени от членове на обществото.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България почита паметта на Ботев и загиналите за свободата на България

На 2 юни отбелязваме Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България.  В 12.00 часа сирените в цялата страна ще приканят всички да отдадат почит към паметта и делото на Христо Ботев и на героите в национално освободителните борби. Митинг-поклонение ще има в Калофер - родният град на поета-революционер, където преди..

публикувано на 02.06.25 в 08:11

Очаква се значително затопляне и температура в София около 27°

Днес ще бъде предимно слънчево. Около и след обяд ще се развива купеста облачност и на отделни места, главно в източните и планинските райони, ще превали и прегърми, съобщиха от НИМХ. Ще е почти тихо. Максималните температури ще бъдат между 27° и 32°, в София - около 27°. В планините ще бъде предимно слънчево. Около и след обяд ще се развива купеста..

публикувано на 02.06.25 в 07:35
Илона Стоянова и Даян Русинов

Научете се да слушате децата си

Учителите от 117 училище „Св. Св. Кирил и Методий“ Илона Стоянова и Даян Русинов представят проекта за опазване на културното наследство, по който работят.  Целта на проекта е учениците да задълбочат своите знания, свързани с българската история и традиции, а крайният продукт ще бъде документален филм "Наследство в камък и слово", който ще бъде..

публикувано на 01.06.25 в 11:56
Екипът на Ние, децата (Мария - вляво)

Децата вдъхновяват с начина, по който гледат на света

Мария Бояджиева за предаването на Радио София "Ние децата": "Ангелина Грозева и Андриан Асенов - преди 4 години се събрахме заедно, имахме сходни идеи какво трябва да е едно детско предаване. Имаме същия ентусиазъм. Сюжетите ни са различни - последният бе за националния химн. Децата вдъхновяват с начина, по който гледат на света. С много учудване,..

публикувано на 01.06.25 в 11:10
Ани Тодорова

Децата да следват мечтите си

Ани Тодорова преподава в българските училища в Брюксел и в Антверпен. От първи до десети клас пее в Детския радиохор, където се заражда любовта ѝ към класическото пеене. През 2010 година заминава за Брюксел с бъдещия си съпруг, българин, израснал във Франция и Белгия. Пее в хора към Европейската комисия. През 2012 година е заместник учител в българската..

публикувано на 01.06.25 в 10:36
Деца на прага на тийнейджърството

На прага на тийнейджърството

Момчетата и момичетата от 4 клас на 6-то основно училище "Граф Игнатиев" са на прага на тийнейджърството, но все още с радост празнуват 1 юни. Те споделиха с нас защо искат да пораснат и какви са предимствата и недостатъците на това да си възрастен. Добавиха и още нещо, тъй като често с порастването идват повече тревоги и притеснения, които ни карат да..

публикувано на 01.06.25 в 10:00

Софийски разкази - Историята на Националната библиотека

Историята на Националната библиотека започва с цитат от сп.Сердика от 1941, но историята е по-ранна. Първите книги са от фонда на Денкоглу и Марин Дринов. С приемането на закона за печата, издателите се задължават да изпровождат по 2 екземпляра даром. Първата публична библиотека е била до градската градина, има читалня и книгохранилище и е открита на..

публикувано на 31.05.25 в 16:00