Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вземат ли се мерки срещу вандалски прояви

Снимка: Радио София

Информационна кампания на Национално сдружение на общините в Република България (НСОРБ) алармира, че вандалските прояви ощетяват данъкоплатците. Рушенето на обществена собственост, незаконните сметища и много други прояви, пораждащи възмущение, сериозно рефлектират и върху бюджетите на общините. Възстановяването на повреденото или унищожено имущество е ангажимент на общинските администрации, а средствата са от събираните местни данъци. Тревожния ръст на съобщения през последните провокира НСОРБ да създаде рубрика в сайта и в електронния бюлетин на Сдружението, в която да запознае гражданите с начина на работа на общинските администрации в подобни случаи и за загубите, които всички понасяме заради равнодушие. Подробности разказа Кремена Цветкова, началник отдел "ПР, комуникации и издания" на НСОРБ.

 

"Общинските съвети приемат наредби за обществения ред и там минава демаркацията между ангажиментите на МВР по отношение на опазване на обществения ред и ангажиментите на общината. Инспекторатите към общините или други структури, в зависимост от размера на администрацията са тези, които следат за спазването на общинските наредби. В София Инспекторатът има много добре структуриран сайт. Там са посочени всички отговорности и действия във връзка с опазване на чистотата на атмосферния въздух, контрол по разделното събиране на отпадъци, контрола на строителните фирми, които имат определени задължения за да не замърсяват града, когато излизат от обектите. Включително и нашумялата тема през последните месеци за графитите и посегателствата срещу сгради, които представляват културна ценност", каза тя.

По думите й проблемът е, че общинските служители в Инспектората нямат правомощия да изискват лична карта дори в случаите, в които лицето извършва нарушение.

"Обикновено при проверки се ангажират освен силите на съответната община и полиция именно заради тези правомощия, които имат полицаите. Не случайно ние, като сдружение на общините поставяме темата за създаването на общинска полиция. Но нека да бъдем наясно - това не е структура в рамките на МВР, която се нарича Общинска полиция, а това са правомощия за бърза реакция при важни неща свързани с конкретни нормативни актове", отбеляза тя.

Най-често срещаните вандалски прояви за територията на страната са посегателство върху общинска собственост в парковите зони. На второ място са нерегламентираните сметища. Друг проблем са графитите, а почистването им струва около 45 лв на кв. м. За последната кампания през юли 2023 г. Столична община е почистила над 8 хиляди квадратни метра площ.

Цветкова сподели, че законът защитава неприкосновеността на частната собственост. Тя посъветва гражданите освен на телефоните на общините да подават сигнали и на тел. 112, за да бъде препратен сигнала към полицията и да се предприемат съответните действия.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25