Целта беше да се надгради работата и да се повиши капацитета на първия специализиран Екип за проверка на факти на БНР.
Чрез проекта, екипът използва дигитални инструменти и платформи за по-ефективна проверка на факти, анализ на съдържание и изображения, мониторинг на дезинформационната екосистема и свързаността на уебсайтове, разпространяващи подвеждаща информация.
"Колкото и да проверяваме факти хората, които вярват на невероятни на пръв поглед неща, няма да повярват на нашата проверка. Малко е обезкуражаващо. Колкото и да обясняваме и да показваме един глобус на един човек, който вярва, че Земята е плоска, той ще каже "да бе, нарисувал си го", споделя наблюденията си Марина Цекова, ръководител на проекта за проверка на факти на БНР.
Тя разказва, че от години се опитва да въведе подобна практика в медиите.
"Преди две години от Министерството на здравеопазването казаха дайте да бъдем партньори и да популяризираме ваксините срещу ковид. Те искаха традиционните неща: ние да отразим едно събитие, те да пуснат едно-две съобщения, да казваме "хайде, хора, ваксинирайте се" и решихме в програмна дирекция на националното радио, че никой няма да ни чуе така. И решихме да започнем да проверяваме слуховете, фалшивите новини около ковида и около ваксините. И така създадохме екипа само за ковид и ваксините, само в сътрудничество с Министерство на здравеопазването. Да де, ама ваксините минаха, дойде войната в Украйна, заля ни руската дезинформация, има дезинформация от другата страна, разбира се. След това дойде кампанията за еврото, заляха ни фалшивите новини", спомня си началото на инициативата Марина Цекова.
В другите държави подобни екипи за проверки на факти съществуват от години. В България медиите се занимават с проблема с дезинформацията отскоро.
"Фалшивите новини идват и от най-високо ниво. Те идват и от властта, от правителството, от парламента, виждате, цялата предизборна кампания мина с лозунга "ще пращаме войници в Украйна". Постоянно го доказвахме. Няколко пъти сме правили проверки: няма повиквателни, фалшиви са тези листовки, които се разнасят из Фейсбук. Депутати казват "ще пратим" - няма такова решение на Народното събрание. Това се проверява лесно", споделя опита си журналистката и добавя, че проверката на факти е по-различна от разследващата журналистика, тъй като се позовава основно на документи.
Много често фалшивите новини са придружени и със снимка, която докосва аудиторията емоционално. Възможно е информацията да е подвеждаща и снимката да е с подобен случай, но от друго място и време. Понякога се случва и проверката на факта да докаже неговата достоверност.
Повече за проверката на факти чуйте в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..