Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марина Цекова: Фалшивите новини идват и от най-високо ниво

Снимка: bnr.bg/factcheck

През септември 2022 г. Европейският институт и Българското национално радио поставиха началото на инициативата „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда”.

Целта беше да се надгради работата и да се повиши капацитета на първия специализиран Екип за проверка на факти на БНР. 

Чрез проекта, екипът използва дигитални инструменти и платформи за по-ефективна проверка на факти, анализ на съдържание и изображения, мониторинг на дезинформационната екосистема и свързаността на уебсайтове, разпространяващи подвеждаща информация.

"Колкото и да проверяваме факти хората, които вярват на невероятни на пръв поглед неща, няма да повярват на нашата проверка. Малко е обезкуражаващо. Колкото и да обясняваме и да показваме един глобус на един човек, който вярва, че Земята е плоска, той ще каже "да бе, нарисувал си го", споделя наблюденията си Марина Цекова, ръководител на проекта за проверка на факти на БНР. 

Тя разказва, че от години се опитва да въведе подобна практика в медиите.

"Преди две години от Министерството на здравеопазването казаха дайте да бъдем партньори и да популяризираме ваксините срещу ковид. Те искаха традиционните неща: ние да отразим едно събитие, те да пуснат едно-две съобщения, да казваме "хайде, хора, ваксинирайте се" и решихме в програмна дирекция на националното радио, че никой няма да ни чуе така. И решихме да започнем да проверяваме слуховете, фалшивите новини около ковида и около ваксините. И така създадохме екипа само за ковид и ваксините, само в сътрудничество с Министерство на здравеопазването. Да де, ама ваксините минаха, дойде войната в Украйна, заля ни руската дезинформация, има дезинформация от другата страна, разбира се. След това дойде кампанията за еврото, заляха ни фалшивите новини", спомня си началото на инициативата Марина Цекова.

В другите държави подобни екипи за проверки на факти съществуват от години. В България медиите се занимават с проблема с дезинформацията отскоро.

"Фалшивите новини идват и от най-високо ниво. Те идват и от властта, от правителството, от парламента, виждате, цялата предизборна кампания мина с лозунга "ще пращаме войници в Украйна". Постоянно го доказвахме. Няколко пъти сме правили проверки: няма повиквателни, фалшиви са тези листовки, които се разнасят из Фейсбук. Депутати казват "ще пратим" - няма такова решение на Народното събрание. Това се проверява лесно", споделя опита си журналистката и добавя, че проверката на факти е по-различна от разследващата журналистика, тъй като се позовава основно на документи.

Много често фалшивите новини са придружени и със снимка, която докосва аудиторията емоционално. Възможно е информацията да е подвеждаща и снимката да е с подобен случай, но от друго място и време. Понякога се случва и проверката на факта да докаже неговата достоверност.

  • Екипът за проверка на факти към БНР е от 10 души. Те са преминали обучение благодарение на съвместния проект с Европейския институт "Проверка на факти за по-добра медийна среда" и знаят кога една новина си заслужава да се провери, дали достатъчно хора са ѝ повярвали и как се разбира дали тя е достоверна. Преминали са и през обучение, проведено с помощта на Агенция Франс прес и на factcheck.bg.

Повече за проверката на факти чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 20.05.25: Какви са основните проблеми, пред които са изправени децата в България?

В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..

публикувано на 20.05.25 в 18:20

УНСС чества 105 години от създаването си

В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..

публикувано на 20.05.25 в 16:51

3.53 е оценката за грижата на държавата за децата

Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..

публикувано на 20.05.25 в 16:26

В Столичната библиотека: премиера на поетична антология с 62-ма автори от 20 държави

Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..

публикувано на 20.05.25 в 16:09

Колко богати са българските домакинства?

За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..

публикувано на 20.05.25 в 15:38
Африканският ритъм ще ви завладее в Дома на киното

Премиерата на първия наш филм за африканската музика е на 21 май

Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..

публикувано на 20.05.25 в 15:10
Родопското село Широка лъка

Едва около 10% от жилищата в България са застраховани

Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..

публикувано на 20.05.25 в 14:46