Програмата е насочена към предприемачи, изследователи и изобретатели, които искат да създадат своя компания, която да бъде базирана на научни изследвания. Участниците ще могат да комерсиализират своите разработки, както и да доразвият свои бизнес проекти.
Целта на програмата е да даде тласък на иновациите, както и да бъде водеща платформа за стимулиране на процесите по създаване на иновативни продукти и услуги, основани на научноизследователска и развойна дейност както в България, така и в Югоизточна Европа.
Новата програма е насочена основно към три категории хора. Това каза Натанаил Стефанов – член на УС на София Тех Парк, който за първи път пред Радио София каза подробности за програмата.
"На първо място е насочена към учени и такива, които се занимават с научно-изследователска и развойна дейност, които да могат да наложат на пазара своите научни разработки. На второ място са действащи предприемачи, които работят и искат да достигнат със своите продукти и услуги на чуждестранните пазари. Не на последно място е насочена към всички останали хора, които имат интерес по темата, но не знаят от къде да започнат“, обясни Стефанов.
Той добави, че през целия процес, екипите ще бъдат подкрепяни от South East European Innovators Program. Те ще получат помощ за дефиниране на конкретния продукт или услуга, за намирането на инвеститори и инвестиции, както и за излизането на международни пазари.
Програмата е разделена две части – обучителна и практична, каза още Натанаил Стефанов.
„Обучителната част е отворена за възможно най-голям брой хора. Създадохме електронна платформа, в която всеки да може да има достъп до тази информация. Има различни видове компании, които са с различно ниво на развитие и всеки се нуждае от различен вид подкрепа, затова сме направили такава програма, която да се движи с темпото и нуждите на всяка компания, а не обратното“, допълни Стефанов.
Той уточни, че два пъти годишно са планирани презентации на проектите, които са преминали през програмата.
Натанаил Стефанов сподели още, че по последни данни около 5% от българското население или развива собствен бизнес или планира да стартира такъв.
От 2016 година досега, научно-технологичният парк е подпомогнал развитието на повече от 60 иновативни компании.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..