Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Постижимо ли е правилното управление и рециклиране на строителните отпадъци у нас?

Доцент д-р инж. Румяна Захариева пред Радио София

Снимка: БГНЕС

Наскоро в Камарата на строителите в България бе проведено обучение на тема „Управление на строителните отпадъци в България“, предназначено за строителните професионалисти. Лектор на обучението беше доц. д-р инж. Румяна Захариева, която направи актуален преглед на изискванията на нормативната уредба за управлението на строителни отпадъци.

В предаването „Ритъмът на столицата“ тя открои важни акценти по темата за управлението на строителните отпадъци и възможно ли е рециклирането им до степен, която да позволи да бъдат вложени в строителството отново, за да се затвори „кръговата икономика“, за която се говори от години.

„Много често казвам, че строителните отпадъци не бива да се разглеждат като проблем, а да се разглеждат като ресурс. Според специални изследвания направени за България, се установява, че над 90% от тези отпадъци са тип така наречените минерални отпадъци – бетони, керамика, асфалто-бетони, скални материали, които могат да бъдат чудесно оползотворени, рециклирани, включително и да бъдат използвани за доста високо отговорни цели“, посочи доцент д-р инж. Румяна Захариева.

Много е голям потенциалът строителните материали да бъдат рециклирани, каза още експертът и илюстрира, че според наскоро утвърдения нов стандарт за цимента се оказва, че бетоновата пудра може да замести частично цимента. Тук тя направи пояснението, че бетоновата пудра всъщност е смлян бетон.

Захариева се позова на директива, която е наложила промени в българското законодателство от 2012 г., според чиито изисквания, след 2020 година, 70% от строителните отпадъци на страните-членки да бъдат материално оползотворени.

Напреднали страни като Дания, Нидерландия, Великобритания са постигнали над 90% оползотворяване на строителните отпадъци, защото в тези страни освен минералните отпадъци, се оползотворяват и други – топлоизолации, пластмаси и т.н., отбеляза тя и допълни, че за България е напълно осъществимо постигането на 70-те процента, има потенциал тази степен на оползотворяване да бъде и по-висока.

Дали строителните фирми възприемат тази политика, тази практика - доколко им затруднява процеса на събаряне и след нова бъдещ строеж и оскъпява ли го?

„Строителните фирми не са в позицията да възприемат, те са всъщност са задължени, даже задължението идва не към тях, а към възложителите на строително-монтажни работи и към възложителите на премахване на строежи, защото строителните отпадъци се управляват на принципа „замърсителят плаща“. Замърсителят всъщност е възложителя с неговите инвестиционни намерения, така че той е отговорен и той трябва да финансира този процес", поясни доцент д-р инж. Румяна Захариева.

Тя подчерта, че строителите на свой ред трябва да изпълняват нормативните уредби.

"А те са много прости – разрушаването трябва да бъде селективно, трябва да бъдат максимално разделяни отпадъците, сградите и съоръженията да се разрушават по един обратен начин, отпадъците да се събират разделно, за да могат и да се преработват разделно и така се получават всъщност висококачествените, рециклирани материали“, изтъкна още доцент Захариева.

Още подробности по темата:

Каква е разликата между депо и площадка за строителни отпадъци, за проекта „MOBICCON-PRO“ – международна изследователска инициатива в сферата на Кръговата икономика, финансирана по програма „Хоризонт-Европа на ЕС, чуйте в интервюто на Божидар Янев в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00