Едно от най-големите раннонеолитни селища в Централните Балкани се намира в столичния кв. „Слатина“, на левия бряг на Слатинска река.
Селището е възникнало през VII хилядолетие пр. Хр., в периода на ранния неолит. Съществува в продължение на повече от половин хилядолетие – до средата на VI хилядолетие пр. Хр. Открито е през 1928 г. при построяване на околовръстната железопътна линия на София.
Столичани обаче не знаят почти нищо за него. В момента то е „скрито“ зад бурени и до него няма достъп, установи проверка на стажант-репортера Десислава Попова.
Акад. Васил Николов е ръководител на разкопките. Пред Радио София той обясни, че вероятно преди 8 000 години, хората са се заселили там, заради добрите пасища, които са осигурявали храна на животните им – крави, овце и кози.
„Построили са си първото село. Това, което ги е привлякло изобщо на Балканите, включително и в Софийското поле е приятния климат и богата природа, добрите условия за развитие на земеделие и скотовъдство. Тези хора са първите земеделци и скотовъдци на Европейския континент“, каза акад. Николов и добави, че това е началото на първата европейска цивилизация.
В Музея за история на София могат да бъдат видени част от най-интересните находки от селището в „Слатина“, обясни той и сподели, че е имало идея на мястото на селището да бъде възстановена първата много голяма къща, която е открита през 1985 г.
„Тя е с площ 117 кв.м. За съжаление този проект не намери финансиране, за да възстановим тази къща и да видят младите хора, децата да могат да играят вътре, да видят какво е представлявала една праисторическа къща, защото това древно минало на българската земя трябва да бъде популяризирано и трябва да бъде показвано на хората“, допълни акад. Васил Николов.
През последните 15 години Столичната община е инвестирала в разкопките около 400 000 лева, обясни кметът на район „Слатина“ Георги Илиев.
„Това е крайно недостатъчно, за да се реализират такива идеи като тази къща. По средата на разкопките има три частни имота, но държавата е създала инструмент, без да търси желанието на собствениците, може да направи специална сметка, в която да внесе оценката, която експертите са дали и собствеността отново да си стане държавна“, каза Илиев.
Той сподели, че има да идея да бъде направена възстановка на част от намерените на терена играчки и да бъдат разположени на детските площадки в район „Слатина“.
„Смятаме там да включим и осветление – игра със светлината. Имаме идеи, просто ни трябва малко повече помощ и разбиране от страна и на държавата, и на общината“, каза Георги Илиев.
Подробности за неолитното селище, както и за предстоящите проекти в район „Слатина“ можете да чуете в интервюто на Антония Каменичка.
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..