Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неолитното селище - скритото съкровище в кв. “Слатина“

Едно от най-големите раннонеолитни селища в Централните Балкани се намира в столичния кв. „Слатина“, на левия бряг на Слатинска река.

Селището е възникнало през VII хилядолетие пр. Хр., в периода на ранния неолит. Съществува в продължение на повече от половин хилядолетие – до средата на VI хилядолетие пр. Хр. Открито е през 1928 г. при построяване на околовръстната железопътна линия на София.

Столичани обаче не знаят почти нищо за него. В момента то е „скрито“ зад бурени и до него няма достъп, установи проверка на стажант-репортера Десислава Попова.

Акад. Васил Николов е ръководител на разкопките. Пред Радио София той обясни, че вероятно преди 8 000 години, хората са се заселили там, заради добрите пасища, които са осигурявали храна на животните им – крави, овце и кози.

„Построили са си първото село. Това, което ги е привлякло изобщо на Балканите, включително и в Софийското поле е приятния климат и богата природа, добрите условия за развитие на земеделие и скотовъдство. Тези хора са първите земеделци и скотовъдци на Европейския континент“, каза акад. Николов и добави, че това е началото на първата европейска цивилизация.

В Музея за история на София могат да бъдат видени част от най-интересните находки от селището в „Слатина“, обясни той и сподели, че е имало идея на мястото на селището да бъде възстановена първата много голяма къща, която е открита през 1985 г.

„Тя е с площ 117 кв.м. За съжаление този проект не намери финансиране, за да възстановим тази къща и да видят младите хора, децата да могат да играят вътре, да видят какво е представлявала една праисторическа къща, защото това древно минало на българската земя трябва да бъде популяризирано и трябва да бъде показвано на хората“, допълни акад. Васил Николов.

През последните 15 години Столичната община е инвестирала в разкопките около 400 000 лева, обясни кметът на район „Слатина“ Георги Илиев.

„Това е крайно недостатъчно, за да се реализират такива идеи като тази къща. По средата на разкопките има три частни имота, но държавата е създала инструмент, без да търси желанието на собствениците, може да направи специална сметка, в която да внесе оценката, която експертите са дали и собствеността отново да си стане държавна“, каза Илиев.

Той сподели, че има да идея да бъде направена възстановка на част от намерените на терена играчки и да бъдат разположени на детските площадки в район „Слатина“.

„Смятаме там да включим и осветление – игра със светлината. Имаме идеи, просто ни трябва малко повече помощ и разбиране от страна и на държавата, и на общината“, каза Георги Илиев.

Подробности за неолитното селище, както и за предстоящите проекти в район „Слатина“ можете да чуете в интервюто на Антония Каменичка.


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36

Актуализацията на бюджета на София отпадна от дневния ред на СОС

Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..

публикувано на 28.11.24 в 13:14
Лудмила Атанасова от Фондация Bcause

Щедрият вторник като контрапункт на Черния петък

Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..

публикувано на 28.11.24 в 12:16

Философската приказка "Зелената птица" по музика и стихове на Дони ще се играе в Операта всеки месец

В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..

публикувано на 28.11.24 в 11:58