Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ослен weekend - Селски ренесанс" популяризира селото

Снимка: Fb/Ослен weekend

"Ослен weekend - Селски ренесанс" е събитие, което ще се проведе между 11 и 13 август 2023 г. в село Ослен Криводол и което изтъква предимствата на живота на село. Как биха могли да бъдат привлечени повече хора към селата и какво би могло да бъде бъдещето на българското село? Подробности по темата разказа организаторката Невена Йовчева.

"Ослен weekend" цели да съживи селото чрез различни творчески и културни дейности. Да привлече млади хора, тъй като все повече млади хора търсят живот на село, както и качествена среда за живот", сподели тя.

Събитието ще бъде в колаборация с местните жители, ще има уъркшопи и работилници с няколко водещи от Испания, Швейцария и Италия. Също така ще има и детска програма, дихателни упражнения, кино на открито и разходки сред природата. Йовчева от скоро се е преместила да живее на село, като решението е било обмисляно много време:

"Аз съм от Великотърновския край, след това живяхме в София и видяхме, че това, което имаме като капацитет и качества и съществува в големите градове, има нужда и в по-малките. Решихме, че ще можем да бъдем много по-полезни именно в този край, който е краят на моя приятел". И добави:

"Вече от една година сме там, имахме две успешни издания на нашия фестивал и виждаме позитивите след него. След всеки един фестивал вече има една двойка и семейство, които се преместват към самото село. Всъщност искаме да споделим докъде сме стигнали, да изследваме заедно с други съмишленици как можем да продължим. И естествено как това може да се мултиплицира и да бъде споделено и с други села и те да бъдат подкрепени".

Йовчева посочи, че по последни проучвания все повече млади хора се завръщат на село. Освен това много хора работят онлайн, което им позволява да търсят достъп до чиста вода чист въздух и по-здравословна среда, която е подходяща за отглеждане на деца. Едни от важните фактори обаче са достъпът до качествено образование, култура и транспорт.

"Творческите и културните инициативи подкрепят много този процес, тъй като те са един мост, който има много символичен език и който помага", отбеляза тя.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 24.04.25: Сложната конфигурация в Столичния общински съвет

Коментаторите в предаването "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Част от темите, които коментираха те бяха: Излизането на "Спаси София" от управляващата коалиция в Столичния общински съвет - различни гледни точки;  ЦСКА остана без метростанция, наименувана на отбора;   Кадровата политика..

публикувано на 24.04.25 в 18:15

София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения

България е в сеизмична зона. София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения. Не може да се предвиди точната дата и час, когато земята ще се разтресе, но все пак има изразена периодичнос, казва инж. Георги Кордов – специалист в областта, във връзка с вчерашното земетресение в Истанбул. В Гърция и в Турция се готвят за..

публикувано на 24.04.25 в 17:35
Мария Брестничка

Няма научни доказателства, че преподаването на религия в училище, ще възпита добродетели у децата

Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма, както и за явлението "локални“ сред ученици с девиантно поведение. “Ние,  от Националната мрежа..

публикувано на 24.04.25 в 16:56
Форумът събра различни мнения за изучаването на предмета

Форум събра различни мнения за изучаването на предмет "Религия" в училищата

Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан..

публикувано на 24.04.25 в 16:47

Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии

Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и провеждането им традиционно има представители на бизнеса и на висши училища , които под различна..

публикувано на 24.04.25 в 16:40

Какво се случва с педиатрите в Пета градска болница?

Педиатрите, които подадоха молби за напускане в началото на месеца, заради ниски възнаграждения, ще продължат работа в детското отделение на Пета многопрофилна болница за активно лечение. Това стана ясно от брифинг на зам.-кмета по финанси и здравеопазване на Столичната община Иван Василев . Той каза, че петимата лекари са оттеглили молбите си за..

публикувано на 24.04.25 в 16:24

Предложение: Заплатите в общинските театри в София да се повишат с 30%

Заплатите на актьорите в четирите общински театъра да бъдат вдигнати с 30%, предлагат от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС). Става въпрос за театрите "Възраждане", "Зад канала", "София" и Столичния куклен театър . Ако се приеме, това трябва да бъде заложено в бюджета на Столичната община, коментира общинският съветник..

публикувано на 24.04.25 в 15:52