Той поясни, че именно тестовете Drugtest 3000 и Drugtest 5000, наречени още „полеви“ и за които е известно, че отчитат грешно, с тях биват тествани шофьорите, за да се установи да бъде ли отнет или не автомобилът.
„Самите служители на МВР нямат доверие на този тест, чрез който ако се установи употреба на наркотични вещества е причина да бъде конфискувано превозното средство“, твърди той и допълни, че от тяхната организация ще поискат среща с министъра на вътрешните работи, за да изяснят защо служителите на МВР изземват функциите на съда.
„Защото те самите не признават този тест, но благодарение на него извършват конфискация“, посочи Радков, позовавайки се на чл. 17 ал. 3, според който частната собственост е неприкосновена.
Не е изяснено при какви обстоятелства, след като бъде спрян водачът, се случва отнемането на превозното средство. Христо Радев посочи, че служителите на МВР могат само да задържат автомобила, но не и да го отнемат и то задържането би могло да е факт, само ако автомобилът служи за веществено доказателство.
Радев посочи, че в момента се прилага тормоз спрямо българските шофьори, който е съпътстван от редица ограничения.
Той посъветва всички водачи на МПС, при които е установена положителна проба, задължително да направят и кръвен тест.
Като пример за недомислица, Радев се позова на законова промяна от 2017 година, която дава право след употреба на наркотични вещества, но не под влияние на такива, да бъдат конфискувани автомобилите.
Спрямо тази поправка, ако на един водач му бъдат свалени номерата, конкретното пътно превозно средство без номерата може да бъде извозено до неговото домуване, в срок от 12 часа, от правоспособен щофьор, като през това време собственикът на автомобила не може да бъде глобен.
До какво ще доведат обсъжданите промени и какво сочи статистиката за жертвите по пътищата според Българско обединение на шофьорите, чуйте в разговора на Константин Лавсов в звуковия файл.
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..
За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..