Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономист: Инфлацията ще спадне

Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС

Бюджетът за 2023 година беше гласуван преди един месец, но само след няколко месеца трябва да бъде гласуван и приет бюджетът за следващата година. Подробности разказа икономистът Стоян Панчев.

По думите му, ако приходите не могат да бъдат изпълнени, правителството трябва да види до колко могат да му бъдат намалени разходите.

"Г-н Василев от трибуната на Народното събрание беше казал, че ниските дефицити, включително този три процентов дефицит са форма на фетиш. Той смяташе, че изпълнението на нулев и до 3% дефицит не е нещо, което е толкова важно, не е нещо, което трябва да е във фокуса на Министерството на финансите. Сега очевидно си е сменил мнението по този въпрос. Така, че няма да съм изненадан и ако си е сменил мнението и по всички останали въпроси по темата", каза Панчев. И допълни:

"Ако се окаже, че дефицитът не влиза в рамките, които Министерството на финансите и Кабинетът очакваха напълно е възможно, предвид и спецификата на кабинета, който управлява в момента да се окаже, че част от капиталните разходи няма да бъдат изпълнени".

Относно Еврозоната Панчев каза:

"Що се отнася до самото влизане в Еврозоната аз смятам, че препирнята за бързо влизане в нея не е особено оправдана. Стабилността на валутния борд предполага, че ако решим да влизаме в Еврозоната, това може да се случи и след две години, и след пет години, и след 10 години. Не е нещо, което да е чак толкова спешно".

Относно инфлацията мнението на икономиста е, че по последни данни тя е почти 9%, което е 4 пъти над нормата през последните 30 години. Той посочи, че инфлацията ще продължи да спада в следващите месеци, което означава, че ръстът на цените ще намалее, но по-бавно.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35