Доцент д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей бе събеседник в "Ритъмът на столицата". Тя откровено призна, че не й е известно кога и кой е построил обекта.
"Моята специалност е "Средновековна археология", разбира се, като директор на Националния музей би трябвало да ги знам тези факти, но това е тема с която се занимава отдел "Съвременна история" в музея“, сподели тя и допълни, че е видно, че е свързан със Втората световна война и събития свързани със социалистическото минало на България.
"Разумно е историческата стойност на паметника да бъде съхранена", подчерта доцент д-р Бони Петрунова. "Като човек който цял живот се занимава с културното наследство на България, не съм съгласна който и да било паметник, по какъвто и да било повод, при каквато и да е промяна, да бъде разрушаван и унищожаван, тъй като той затова се казва "паметник", защото е свързан с паметта на народа", категорична е тя.
Всеки народ, всяка държава и всеки човек има в биографията си приятни и неприятни моменти и това, че някой ще заличи паметник, не означава, че ще заличи тези моменти“, посочи още експертът.
Въпросът не е в това какво ще бъде направено върху паметника – той отразява определен период от българската история, на кого е приятен, или неприятен е друга тема. Проблемът на нашето съвремие е в това, че не се обясняват достатъчно ясно нещата. Би било различно, ако още от малки децата се възпитават, че паметниците отразяват едно историческо минало, което не ги ангажира по никакъв начин да му се покланят, но да го уважават, подчерта Петрунова.
Тя посочи редица примери и поясни, че е въпрос на образование и възпитание и нещата не трябва да се политизират.
"Имаме толкова сериозни проблеми с културата, че да се занимаваме с това, дали един паметник ни пречи или не, не е от най-съществено значение", изтъкна Бони Петрунова.
Още подробности по темата, чуйте от разговора на Божидар Янев в звуковия файл.
В обявения за най-горещ ден от настоящата седмица, от Столичната община ще раздават минерална вода на столичани и гости на града. От 13.00 часа на 8 юли безплатно минерална вода ще се раздава на няколко места в София. Инициативата, която вече два поредни дни общината предприема, е във връзка с високите летни температури. Градусите в София надхвърлят..
През днешния ден предстои депутатите в Европейския парламент да гласуват пълноправното членство на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. Гласуването ще започне около 13.00 ч. българско време и се очаква да приключи около 16.00 ч. Очаква се финансовите министрите на всички 27 страни членки на блока - Европейският съвет по икономически и финансови..
В столичния район "Овча купел" започна работата по обновяване на няколко спортни площадки на открито, съобщават от районната администрация. Започнали са с обновяване на площадката при блок 417, където е заменена част от повредената ограда с нова, съобщават от района. Работата ще продължи с площадката при блок 526, където ще бъдат подменени..
Преустановява се дейността в отделението по "Акушерство и гинекология" и отделението по "Неонатология" в МБАЛ "Рахила Ангелова" АД в Перник. Причината е кадровия недостиг в отделенията по "Акушерство и гинекология“ и "Неонатология“ и невъзможност за осигуряване на 24-часово медицинско обслужване, пише БГНЕС. От РЗИ - Перник информират, че от 9 юли до..
През днешния ден ще бъде слънчево и горещо с максимални температури между 36° и 41°, за София: 36°-37°. След обяд ще има купеста облачност, по-значителна вечерта над северозападните райони, където ще превали и прегърми. Вятърът от юг ще се усили, като вечерта ще започне да се ориентира от северозапад, най-напред в Северозападна България, и с него ще..
Два вида антибиотици на цени от 13 до 20 лева стават безплатни за децата до 7 години . Това реши Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствата. Антибиотиците са на българска фирма-производител, показа проверка на БНР. Осигуряването на безплатни лекарства за децата до 7 години беше заложено в закона за бюджета на Здравната..
Редица висши училища предвиждат съществено увеличение на таксите за платено обучение. Само преди дни от Софийския университет публикуваха своите такси за следващата академична година, от които става ясно, че за някои специалности като Физика и Ядрена енергетика сумите достигат до близо 27 хиляди лв., а за специалността Химия - доближават..