Доцент д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей бе събеседник в "Ритъмът на столицата". Тя откровено призна, че не й е известно кога и кой е построил обекта.
"Моята специалност е "Средновековна археология", разбира се, като директор на Националния музей би трябвало да ги знам тези факти, но това е тема с която се занимава отдел "Съвременна история" в музея“, сподели тя и допълни, че е видно, че е свързан със Втората световна война и събития свързани със социалистическото минало на България.
"Разумно е историческата стойност на паметника да бъде съхранена", подчерта доцент д-р Бони Петрунова. "Като човек който цял живот се занимава с културното наследство на България, не съм съгласна който и да било паметник, по какъвто и да било повод, при каквато и да е промяна, да бъде разрушаван и унищожаван, тъй като той затова се казва "паметник", защото е свързан с паметта на народа", категорична е тя.
Всеки народ, всяка държава и всеки човек има в биографията си приятни и неприятни моменти и това, че някой ще заличи паметник, не означава, че ще заличи тези моменти“, посочи още експертът.
Въпросът не е в това какво ще бъде направено върху паметника – той отразява определен период от българската история, на кого е приятен, или неприятен е друга тема. Проблемът на нашето съвремие е в това, че не се обясняват достатъчно ясно нещата. Би било различно, ако още от малки децата се възпитават, че паметниците отразяват едно историческо минало, което не ги ангажира по никакъв начин да му се покланят, но да го уважават, подчерта Петрунова.
Тя посочи редица примери и поясни, че е въпрос на образование и възпитание и нещата не трябва да се политизират.
"Имаме толкова сериозни проблеми с културата, че да се занимаваме с това, дали един паметник ни пречи или не, не е от най-съществено значение", изтъкна Бони Петрунова.
Още подробности по темата, чуйте от разговора на Божидар Янев в звуковия файл.
Тежка катастрофа е станала късно снощи в София – на кръстовището на бул. "Тодор Александров" и ул. "Опълченска". За инцидента съобщават очевидци на ПТП-то във Facebook групата "Катастрофи в София". На публикувани от тях снимки се вижда, че има обърнат автомобил, който се е забил в метални ограждения. Трима души са ранени, като на..
От 9.00 до 12.00 ч. днес, движението между 4-ти и 5-ти километър на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас ще се осъществява в една лента, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Ограничението се налага поради ремонтни дейности в средната разделителна ивица. Ще бъде ограничено преминаването по скоростната лента, като трафикът ще преминава в..
През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..