Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Игов: Превенцията срещу агресията и насилието започва от семейството

Иван Игов
Снимка: БГНЕС

Парламентът и специалисти от 4 министерства реагираха на епидемията от домашно насилие и предприеха мерки за промяна на законите за превенция и подкрепа.

Премиерът Николай Денков представи общо 15 мерки, които кабинетът ще предприеме срещу домашното насилие и насилието срещу жени, деца и възрастни хора.

Министърът на образованието Галин Цоков съобщи, че ще се осъществява превенция срещу агресията в училищата, детските градини и яслите с въвеждане на национална програма за подкрепа на личностно развитие. Ще се финансират и дейности, свързани с участието на родителите в образователния процес. Жертвите ще получават психологическа, социална и юридическа подкрепа.Във ведомството ще действат екипи за медиация на конфликти, в които ще бъдат включени педагози, психолози и юристи, както и ментори за справяне с агресията. Те ще бъдат ангажирани в над 30 училища в области с по-голяма концентрация на агресия и ще дават консултации в училища с повече агресия.

И сега са назначени над 1000 души, които са или изпълняват социалните функции на училищни психолози. На нямаме сериозно обучение (магистратура) на такива специалисти, коментира пред БНР-Радио София Иван Игов. Той е училищен психолог и сред основоположниците на въвеждането на такива професионалисти в учебните заведения.

Той изтъкна още, че у нас няма държавни стандарти и приети подходи за това, какво трябва да прави един училищен психолог с децата на съответната възраст.

Има световни модели, както и разработки, направени от съответните научни дружества в България, но не са въведени.

„Не може да сме спокойни само от това, че в училище има психолог. Той трябва да е специализирал, да е училищен психолог. Ако закарате колата си в сервиз, ще я поверите ли в ръцете на някакъв инженер?“, отбеляза Игов.

По думите му все повече българи осъзнават, че поглед и помощ отвън е по-ефективна, дори когато става дума за семеен проблем. Но някои общности и семейства все още смятат за срамно да се отиде на психолог.

Игов подчерта, че превенцията срещу агресивното поведение трябва да започне от семейството.

Ако вкъщи децата виждат скандали и караници, те или стават също агресивни, или се затварят в себе си.
Държавата не може да влезе в семейството, но в училище подобни теми може и трябва да се дискутират.“

Чуйте разговора на Невена Николова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Женски народен хор - София с нови участия

Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..

публикувано на 22.05.25 в 15:05

Фаворити от Кан 2025: "Финикийската схема", "Чума", "Ърчин" и "Die my love" с блестящата Дженифър Лорънс

Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..

публикувано на 22.05.25 в 13:35

На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – “Пазител на българския език“

На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – "Пазител на българския език" от 11.00 часа в читални 4 и 5/6. За 146-та си годишнина Националната библиотека кани 146 участници да се включат във второто издание на инициативата.  Тази година темата на второто издание на Голямата диктовка ще бъде свързана с Годината на глаголицата. Текстът ще бъде..

публикувано на 22.05.25 в 12:55

Откриват изложба, посветена на 165 години от рождението на Ярослав Вешин

Тази вечер от 16.00 часа в Националния военноисторически музей (НВИМ) ще бъде открита изложбата „Един колоритен чех в България“, посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и..

обновено на 22.05.25 в 12:45

Глаголицата като част от българското културно и национално-историческо наследство

Отворена лекция на тема "По следите на глаголическите текстове" на доц. д-р Десислава Найденова, ще се проведе в Общинския културен институт – Красно село на 27 май. Събитието е по повод 1170 години от създаването на глаголицата от Светите братя Кирил и Методий. Пред Радио София директорът на ОКИ-Красно село Ивелина Кюркчиева обясни, че вече повече..

публикувано на 22.05.25 в 12:41

Кога велоалеите у нас ще станат истинска алтернатива?

Кучета по велоалеите, липса на свързаност, тротинетки, дефицит на толерантност от страна на шофьорите – това са малка част от спънките пред оптималното използване на това алтернативно трасе за придвижване. Състоянието на велоалеите е трагично , смята председателят на сдружение "Велоеволюция" Иво Делин. По думите му, " за поддръжка..

публикувано на 22.05.25 в 11:46

Автомобилите на абонамент набират популярност в София

Когато обществения транспорт в София става все по-несигурен, автомобилите на абонамент н абират популярност. “Със сигурност интересът към услугата се покачи доста сериозно през периода (на стачка на наземния транспорт в София - бел. ред.). В София не е вярно, че няма богат транспортен микс, напротив има доста добър транспортен микс, като в него се..

публикувано на 22.05.25 в 11:37