Парламентът и специалисти от 4 министерства реагираха на епидемията от домашно насилие и предприеха мерки за промяна на законите за превенция и подкрепа.
Премиерът Николай Денков представи общо 15 мерки, които кабинетът ще предприеме срещу домашното насилие и насилието срещу жени, деца и възрастни хора.
Министърът на образованието Галин Цоков съобщи, че ще се осъществява превенция срещу агресията в училищата, детските градини и яслите с въвеждане на национална програма за подкрепа на личностно развитие. Ще се финансират и дейности, свързани с участието на родителите в образователния процес. Жертвите ще получават психологическа, социална и юридическа подкрепа.Във ведомството ще действат екипи за медиация на конфликти, в които ще бъдат включени педагози, психолози и юристи, както и ментори за справяне с агресията. Те ще бъдат ангажирани в над 30 училища в области с по-голяма концентрация на агресия и ще дават консултации в училища с повече агресия.
И сега са назначени над 1000 души, които са или изпълняват социалните функции на училищни психолози. На нямаме сериозно обучение (магистратура) на такива специалисти, коментира пред БНР-Радио София Иван Игов. Той е училищен психолог и сред основоположниците на въвеждането на такива професионалисти в учебните заведения.
Той изтъкна още, че у нас няма държавни стандарти и приети подходи за това, какво трябва да прави един училищен психолог с децата на съответната възраст.
Има световни модели, както и разработки, направени от съответните научни дружества в България, но не са въведени.
„Не може да сме спокойни само от това, че в училище има психолог. Той трябва да е специализирал, да е училищен психолог. Ако закарате колата си в сервиз, ще я поверите ли в ръцете на някакъв инженер?“, отбеляза Игов.
По думите му все повече българи осъзнават, че поглед и помощ отвън е по-ефективна, дори когато става дума за семеен проблем. Но някои общности и семейства все още смятат за срамно да се отиде на психолог.
Игов подчерта, че превенцията срещу агресивното поведение трябва да започне от семейството.
„Ако вкъщи децата виждат скандали и караници, те или стават също агресивни, или се затварят в себе си.
Държавата не може да влезе в семейството, но в училище подобни теми може и трябва да се дискутират.“
Чуйте разговора на Невена Николова.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..