Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С редица събития

Район "Слатина" подновява кампанията срещу словесната агресия в онлайн пространството

Снимка: БГНЕС

Почти година след началото на кампанията си срещу словесната агресия в онлайн пространството, в столичния район "Слатина" я подновяват като част от усилията да се повлияе положително върху средата на подрастващите.  За това какво е постигнато през изминалата кампания и подробности за настоящата, пред БНР-Радио София разказа Елица Виденова – представител на района и PR специалист.

„Смятаме, че тази кампания бе едно от най-успешните неща, които направихме през изминалата година, защото осъзнахме каква важна функция на местната власт остава подценена – а именно, работата с училищата и подрастващите“, подчерта тя и допълни, че до момента работят на терен с 14 училища в района, от които 8 са общински, а другите са държавни и частни.

„Бяхме изумени от готовността, с която ни приеха и останахме с впечатление, че това е нещо отдавна чакано“, поясни Виденова. 

По думите ѝ, досега никой не е обърнал внимание на капацитета, с който разполага местната власт, за да влияе върху средата на подрастващите.
Самите школа са наясно с този ресурс, но общината не е наясно колко може до направи в полза на училищата. 

Виденова уточни, че кампанията срещу словесната агресия в онлайн пространството, е създадена в подкрепа на усилията на местната Комисия за борба с обществените прояви на малолетните и непълнолетните.

„Те бяха само трегер в тази кампания, тяхната цел беше да привлечем интереса към двете теми, които ни вълнуват най-много и са изключително важни – словесната агресия сред подрастващите от една среда и работата с училищните психолози и обществените възпитатели, важна и за учениците, и за учителите, и за родителите“, разкри тя и поясни. В тази кампания са направени няколко проекта, чрез които са таргетирани директно, лице в лице тези три групи.

„Установихме, че работата не е свършена, но аз лично вярвам в „ефекта на пеперудата“ – всеки прави това, в което вярва, в което е добър, влага всичко от себе си и се надява да има резултат в дългосрочен план, но той се вижда много по-скоро“, увери Елица Виденова.

  • Ролята на училищните психолози

"Те са едни от водещите специалисти в работата с деца, те са изключително опитни и да много търсени от родителите. Ние искаме да кажем на децата: Тези хора са тук за вас, има ги, тяхната работа с вас е поверителна, работата с психолог е признак на високо емоционално и интелектуално развитие, а не е признак на проблем", увери експертът.

Виденова посочи, че често децата не знаят, че в училище работи психолог, не са наясно какво правят те. „Свързваха ги единствено с проблемните деца, при които проявата на някаква форма на дистрес е много видима, деца които нарушават процеса в час, различните. А истината е, психологът е там за всички", категорична е Виденова.

Идеята е да им се намира работа, те да бъдат заети и да се оползотворява времето им в училище - със съдействие на учителите, учениците и родителите, каза още тя.

В разговора ще чуете за обученията в рамките на кампанията срещу насилието, които експертите са провели в училищата за които и за всички предстоящи събития за които разказа Елица Виденова.  

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50