Над 13 500 са обажданията на Националната телефонна линия за деца 116 111 за първото шестмесечие на 2023 година, отчитат от Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД).
Близо 2300 от проведените над 4000 консултации са с деца. Подадените сигнали за полугодието са 574.
Обажданията зачестяват в началото и по време на учебната година, както и около празниците, обясни пред БНР-Радио София Георги Иванов, психолог и експерт в ДАЗД:
„За нас статистиката не е толкова съществена, колкото до съдбите зад всяко едно обаждане. Понякога консултацията може да продължи повече от час. Важно е всяко дете и възрастен да знае, че може да се обади по всяко време на денонощието с въпроси, които ги вълнуват, да му се окаже подкрепа, да се подаде сигнал в случай на риск.“
Децата най-често се обаждат във връзка с въпроси и проблеми, свързани с връстниците им, но също така и с взаимоотношенията с възрастни.
На тел. 116 111 консултация, свързана с въпроси за децата и тяхното благосъстояние, може да получи и всеки възрастен.
„Роднините – родители, баби, лели, най-често се обаждат, търсейки подходи към децата“, допълни Иванов.
Често пъти има мълчание след позвъняване, защото децата се притесняват.
От началото на август на разположение на децата е и чат приложение, на което в реално време могат да споделят всичко, което ги тревожи.
Засега консултациите през чата са възможни в два дни от седмицата.
Тел. 116 111 е най-бързият път и начин да се подаде сигнал за дете в риск, подчерта още психологът. Към всеки отделен случай се подхожда индивидуално.
Той посъветва повече да се разговаря с децата и отрано те да се учат да бъдат емпатични и толерантни.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..