Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучване на "Сова Харис" и сдружение "КАЖИ" показва обществените нагласи към теми за защита на животните

Петя Алтимирска от КАЖИ пред Радио София

Снимка: ЕPA/БГНЕС

По поръчка на сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията“ (КАЖИ) в периода юни-юли 2023 г. се проведе онлайн проучване на общественото мнение по теми, свързани със защита на животните реализирано от агенция "Сова Харис".

Сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията" (КАЖИ) е организация за защита на животните с фокус върху индустриалното животновъдство и всички животни, използвани в човешката дейност.

"КАЖИ" е член на няколко големи международни коалиции и работи последователно на национално, европейско и световно ниво за по-добър живот на животните.

В националното проучване бяха изследвани нагласите на хората сред населението над 16 годишна възраст, по отношение на нагласите към темите за защита на животните.

В проучването се извежда интересна тенденция, която сочи, че все повече хора смятат, че трябва да се забранят фермите за отглеждането на животни, единствено и само заради техните кожи. Данните сочат, че 70% от анкетираните смятат, че такива ферми трябва да бъдат забранени.

При сходно проучване от преди две години, процентът е бил под 63 %, което означава че подкрепата за забрана се е увеличила.

"Това е факт, който се наблюдава откакто стартира кампанията за информиране на обществото какво представляват фермите за ценни кожи, какво се случва в тях, какъв е техния принос към нашето ежедневие и всички негативи които последват от съществуването на такъв тип бизнес или производство", каза пред Радио София Петя Алтимирска, председател на сдружение "КАЖИ". В България към момента има само една такава ферма, която е с капацитет около 130 хил. американски норки.

"Целта ни беше да информираме максимално хората, за да можем да получим тяхната нагласа и това да повлияе за взимането на решение на законодателно изменение, да се забранят фермите за цени кожи в страната", каза Петя Алтимирска.

Тя посочи, че има и европейска гражданска инициатива, която цели същото нещо – да се забранят всички ферми за ценни кожи в рамките на Европейския съюз. Конкретни статистически данни ще чуете в разговора.

"Можем да предположим, че повечето хора нямат представа нещо пухкаво което купуват, дали то е истинско или не, от какъв вид животно е козината", поясни тя,

И ако продуктите от ценни кожи не са толкова популярни и широко застъпени сред населението, то има и продукти, които ежедневно се консумират, а именно кокошите яйца, именно за тях има интересни изводи направени чрез проучването.

"За яйцата тенденцията също е много интересна, тъй както има няколко вида кокошки носачки. Ние правим кампания за популяризиране на видовете отглеждане и нашата цел е да насърчим хората да не купуват тези яйца, които са придобити с най-голяма жестокост към животните – яйцата с код "3". 89% от хората казват, че предпочитат да пазаруват от търговци показващи по-хуманно отношение към животните", поясни Алтимирска.

"Искаме да насърчим и максимално много търговци да приемат етична политика. Освен да информират своите клиенти за видовете отглеждане, също така да се откажат от яйцата с код 3 – клетъчно отглежданите яйца. Условията за отглеждане на кокошки имат ефект върху качеството на яйцата и 87% от запитаните също са съгласни, че това е така", изтъкна тя.

В разговора ще чуете за аспекти в отглеждането на животни и използването им в определени индустрии, както и още данни от изследването проведено сред българското население.

С Петя Алтимирска разговаря Златина Петкова. Чуйте.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00