Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 5 септември в Национална галерия "Двореца"

Изложба посветена на живота и личността на княз Александър Батенберг се открива в София

Снимка: Радио София

Фондация "Ценности" ще открие на 5 септември изложба в Национална галерия "Двореца" – ден преди честванията на 138-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. В нея ще можем да видим неизвестни фотографии и документи за княз Александър I Батенберг. 

В предаването "Радиокафе" гостува изкуствоведа Слава Иванова - бивш директор на галерията. Изкуството подава ръка на историята - този факт ще бъде онагледен чрез  експозицията, която е резултат от 3-годишни изследвания, откривателска и издирвателска дейност.
„Срещата ми с тази изложба е паметна за мен, защото преди година - на 15 септември, Фондация Хайлигенберг Югенхайм, която и до този момент обгрижва фамилното имение на Батенбергови, откри тази изложба в замъка Хайлигенберг. С  журналистката Милена Димитрова имахме щастието да присъстваме на това великолепно откриване. Там присъстваха и хора свързани с идеята да се разкрие непознатото от историята на фамилия Батенберг, както и много политици, които и в момента са на позиции в Хесен, нашият извънреден и пълномощен Посланик в Германия. Любопитното за мен беше, че там бяха събрани и част от живите наследници на фамилия Батенберг, които приеха изключително благородно и добронамерено тази изложба, много щастливи, че тази водеща фигура в тяхната фамилия намира своето признание“, сподели изкуствоведът и допълни, че още тогава в нея се заражда идеята, тази изложба непременно да бъде видяна и в България.

„Тя разглежда преди всичко фигурата на княз Александър Батенберг в политически, военен и личен план, но неговата личност е поставена в един много широк европейски контекст“, поясни Слава Иванова.

Любопитно е, че всъщност експозицията е озаглавена с детския прякор на княз Батенберг – „Сандро – Александър фон Батенберг една европейска съдба", което подчертава личния елемент в нея.

„Ето този прякор ни насочва към детските години на Сандро, неговите ученически години, към семейството му, родителите му, братята му, сестра му и разбира се, неговата леля, която в онзи момент е руска императрица. Бавно и полека тази лична нишка на семейството ни води към другите фамилни нишки, които всъщност, покриват цяла Европа, които свързват Сандро и семейството му с фамилиите, които управляват Великите европейски сили тогава", изтъкна Иванова.

Неслучайно е избрано и мястото на изложбата – галерия „Двореца“, която тогава много бързо е трябвало да се превърнe в европейска сграда, за да приюти новия български княз.

Това,  което сме наследили днес, е плод не само на усилията на княза, но специално крилото, в което се помещава Балната зала е изцяло дело на арх. Румпелмаер, който идва по покана на Батенберг и за две години прави чудеса с почти рухналата сграда на турския конак, от сградата на който е запазена една малка част от фасадата, която и днес може да се разпознае във фасадата на Национална галерия „Двореца“, твърди Слава Иванова.

Една представителна част от авторския екип на изложбата ще пристигне за откриването й от Германия и ще участва в тържествата за Съединението.

Специални гости ще бъдат представители на Фондация Хайлиденберг Югенхайм, в лицето на д-р Хорн, който е неин председател, както и част от екипа изработил каталога на експозицията.

Час преди откриването на изложбата, на 5 септември от 17 часа, ще бъде прожектиран филм посветен на Съединението, който е предоставен от Националната филмотека. Той ще бъде излъчен в залата, за която се предполага, че е служела за кабинет на княз Батенберг, уточни изкуствоведът Слава Иванова.

Още от разговора чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Хората си чакат фестивала

Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..

публикувано на 26.07.25 в 09:52
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03