Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националната младежка академия посреща десети юбилеен випуск

Национален младежки форум приема участници за 10-ия юбилеен випуск на Националната младежка академия през септември, октомври и ноември 2023 г.

Първата младежка академия възниква като инструмент за развитие на капацитета на младите хора, каза пред Радио София Мирослав Цеков - председател на НМФ.

„Първите няколко сезона на академията приоритетно бяха насочени към това да изграждат кадри за младежкия сектор, като се фокусират върху три основни неща. Първият сегмент е насочен към изграждане на граждански компетентности, вторият е свързан с личностно развитие. Финалният сегмент винаги е бил насочен към по-специализираното задълбочаване, според нуждите на съответната година“, обясни Мирослав Цеков.

Адела Бозмарова е зам.-председател на Националния младежки форум и обучител в предстоящото издание на академията.

„Аз съм възпитаник на тази академия. През 2017 г. я завърших и започна моя път в гражданския сектор. Нямах конкретни очаквания, бях от онези млади хора, които са малко объркани. Академията ми даде отговори на много въпроси, които дори не бях успяла да си задам“, каза Адела Бозмарова.

Тя добави, че една от основните цели на Националната младежка академия е да бъде пример за това как младите хора могат да запълват качествено свободното си време.

„Да развиват както уменията си да бъдат по-добри граждани, така и да бъдат по-добри хора. Това е една от основните причини да се включа и изобщо да тръгна по пътя на неформалното образование и това да обучавам млади хора на терен“, добави Адела Бозмарова.

Участниците в академията трябва да са на възраст между 15 и 29 години, допълни Мирослав Цеков.


„Тази година доста ниска средна възраст се очертава – около 19-20 години е тя на участниците, които се очертава да одобрим. На този етап 40 човека са предвидени да преминат през академията, но тъй като имахме доста голям интерес към кандидатстването, в момента търсим възможности да разширим малко броя хора, които да допуснем“, уточни Цеков.

Той добави, че от създаването си до момента, през клас 1 на академията са преминали около 550 души, а успешно завършилите клас 3 са 180-200 души.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15