На някои места в София се оформят нови цветни площи и фигури, съобщиха от Столичната община.
„Една от направените цветни фигури е в зелената ивица на бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“, при която са съчетани едногодишни и многогодишни цветя - обясни и показа заместник-кметът на София по направление екология Десислава Билева при проверка на дейностите по поддръжка на зелените площи. - Тази година ще създадем нови цветни решения в зелени пространства за облагородяването на градската среда.“
Цветните площи по бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ са изпълнени като комбинация от декоративни треви, многогодишни и едногодишни цветя и вечнозелени храсти. За поддържането им в добър естетически вид и етажност, е необходимо да се извършват прекопаване и кантиране на площите, торене, плевене и подрязване на цветята и храстите, които се извършват регулярно през сезона.
Предвижда се оформянето на цветни площи през предстоящия есенен сезон на „Ботевградско шосе“, градини на пл. „Възраждане“, парк „Петър и Павел“, градина „Черни връх“, ивицата на бул. „Царица Йоанна“ при тунела в район Люлин, ул. „Московска“ между ул. „11 август“ и ул.“Дунав“.
Зацветяването се извършва през два сезона - есенно, чийто ефект се проявява през пролетния сезон, и лятно зацветяване.
Заместник-кметът по екология уточни, че още през 2019 г. е направено заснемане на градския топлинен остров заедно със специалисти от Софийския университет. Идентифицирани са определени места и са създадени 9 пилотни проекта, чрез които да се намали ефектът на топлинния градски остров.
По примера на Виена са въведени иновативните торби за напояване на дърветата, засаждани в града.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..