Фестивал на съвременната музика „Мишовите звукови пейзажи“ (второ издание) в село Антон – слушаме организатора Анжела Тошева и нейни гости:
"Не съм следила дали съществуват фестивали с нова музика, но няма такъв на малко място. Тази година имаме от всичко. За да създадеш контекст има нужда от невидима сила. Главният акцент е музика от други колеги композитори и изпълнители. Световна премиера на Втория концерт на Михаил - "Триптихон". От отвъдното ни пита дали личността му е уникална.
Третият ни коцерт е с Павел Ралев, на откритата сцена на параклиса - ще направи препратка към любовта на Михаил към минимъла и Стив Райх, изключително впечатляващо. Ще изпълни и Втората партита на Бах за цигулка, но на китара."
Анжела представя и съпътстващата програма:
Ето го и самият Павел Ралев, български китарист с впечатляваща кариера във Великобритания:
"По време на пандемията спечелих един конкурс и спечелих турне в Австралия. Съвсем различно е, усеща се западния начин на живот, но са по-отворени, имат много пространства. Мисля, че повечето музиканти имат нужда от среда да се развиват, има здравословна доза конкуренция. Не е за всеки, беше ми трудно докато вляза в ритъм и се запозная с правилните хора. Обичам да използвам противоположности и връзки между тях - Райх работи с котрапункт, Вила-Лобос също цитира "Чаконата" на Бах.
Ема Култард е от Ирландия - страната във фокуса на фестивала:
"Това ми е второ идване тук, в 2019 Мишо написа пиеса за мен. Пиша съвременна музика, защото ирландската музика не е само фолклор и Ю Ту."
И за финал - пианистът Иван Керековски:
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..