Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В район "Надежда“

Изграждат най-големия младежки център в София

Снимка: Център за изкуства, култура и образование

В столичния район „Надежда“ ще бъде изграден най-големият младежки център в София. Проектът предвижда да бъде разположен в ж.к. „Надежда“ 2, като разширение на Център за изкуства, култура и образование „София".

Най-малко 30 месеца ще продължи дейността на проекта, като целта е да се изгради център, в който младежи на възраст между 13 и 29 години да получават услуги в помощ на личностното развитие и пригодност за заетост.

Минимум 1500 души от София ще бъдат обхванати по проекта, каза пред Радио София Диляна Вучкова - зам.-директор на общинския Център за изкуства, култура и образование (ЦИКО).

„Няма такъв център до момента, който фокусирано да работи с младежи. Това, което сме предвидили ще бъде много полезно за младежите. Прави се, за да им се помогне за личностното развитие, професионалната реализация, ориентирането в пътя в живота и да даде едно различно обучение, което извън формалното обучение в училище или университета, ще надгради техните възможности“, добави Вучкова.

Тя допълни, че в момента в страната работят 8 младежки центъра, като до този момент в София не е имало такъв.

„Ще построим едно разширение на сградата ни в „Надежда“, което ще се състои от 2500 кв/м разгъната площ. Ще има различни зали и помещения. Ще има зала със сцена с 200 седящи места. Сградата ще бъде технически оборудвана, с аудио-визуални възможности, такива каквито има може би само в залите на НДК“, каза Диляна Вучкова.

Тя добави, че са предвидени обучения в областите гражданско образование, езикови курсове, лидерски умения, повишаване на дигиталната компетентност и медийната грамотност на младите хора, различни видове клубове и работилници, бизнес консултиране, професионална ориентация и подготовка, арт фестивали и събития, вклюително стартиране на фестивал „София е младите“.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храните поевтиняват по-бавно и са по-скъпи, отколкото през 2024 г.

Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..

публикувано на 19.05.25 в 15:10
Пейзаж, Генко Генков

"От Златю Бояджиев до Любен Зидаров. Пейзажи от колекцията на Художествена галерия - Пазарджик” гостува в София

Изложбата "От Златю Бояджиев до Любен Зидаров. Пейзажи от колекцията на Художествена галерия - Пазарджик” гостува в София.  Тя може да бъде посетена до 26 май в Галерия Artmark. Експозицията включва над 30 произведения, подбрани от постоянния фонд на галерията в Пазарджик. Творбите се показват за първи път в столицата. Пейзаж, Любен Зидаров..

публикувано на 19.05.25 в 14:27
Яна Попова и Виргиния Захариева

Българската култура празнува 24 май в сърцето на Барселона със събитието "Ние и буквите"

Българската култура празнува 24 май в сърцето на Барселона със събитието под надслов "Ние и буквите" , което ще събере българската общност и приятелите на България в Каталуния, за да почетат значението на езика, писмеността и творчеството. Събитието предлага съвременен прочит на традицията чрез калиграфска изложба на кирилица от артистичния..

публикувано на 19.05.25 в 14:22

Столичната община ще осигури транспорт за зрелостници и квестори за матурите

Столичната община ще осигури транспорт за зрелостници и квестори за матурите на 21 и 23 май, с цел да гарантира нормалното протичане на изпитите, съобщиха от пресцентъра на СО. "Екипът на Столична община ще направим всичко възможно младите хора да бъдат навреме, спокойни и уверени, за да покажат най-доброто от себе си в този толкова важен за..

публикувано на 19.05.25 в 13:31
Дунав мост 2

Предимствата от Шенген вече се усещат от търговци и логистици

След присъединяването на България към Шенгенското пространство транспортните и логистични процеси в региона претърпяват важни промени, които вече носят ползи както за компаниите, осигуряващи транспортни услуги, така и за тези със стоки и товари за извозване, отчитат от бранша. Влизането в Шенген е от съществено значение за ефективността на..

публикувано на 19.05.25 в 13:18

Мият до блясък училищните дворове в София преди 24 май

Започна миене на училищните дворове в София, съобщават от Столичния инспекторат. Поводът е, че тази седмица ще се проведат държавни зрелостни изпити, а в събота е 24 май. От Инспектората са извършили предварително съгласуване с ръководствата на учебните заведения за потвърждаване на датите и да се осигури достъп на техниката и работещите..

публикувано на 19.05.25 в 12:24

Късометражен танцов филм разказва за изкореняването като метафора

"Uprooting Effect" е късометражен танцов филм, който въплъщава  едновременното съществуване на противоположности в рамките на  трансформационните цикли. Докато пътищата на Мърмес, Аматис и Касиас  се преплитат, тяхната колективна енергия постепенно надраства  матрицата, в която се движат. В капан на цикъл от енергийна обсебеност,  те..

публикувано на 19.05.25 в 12:05