В предаването „Спортна среща“ представяме Нина Янкова, която практикува не толкова популярни и в страната ни спортни дисциплини – по традиционна и интуитивна стрелба. В смелото спортно начинание не последен по важност е и конят, чрез който протича процесът.
Откриваме Нина край Варна, в Историческия парк в с. Неофит Рилски, заедно с нейните коне.
Именно Историческият парк ще бъде домакин на Международния турнир по стрелба с традиционен лък, в поредното му 4-то издание.
Ще се проведе на 23 и 24 септември.
„Много съм щастлива да кажа, че четвъртият Международен турнир е в процес на подготовка. Очакваме стрелци от повече от 7 нации, които имат традиционна стрелба в историята си. Сред тях са атрактивни стрелци от Казахстан, Турция, Малайзия, Молдова, Индия.
Нина Янкова приема този нетрадиционен спорт за своя мисия. Ездач е от 10-годишна, открива лъка като оръжие и го съчетава с ездата.
„Открих, че това е спорт, който не само че идва от историята ни, но е изключително щадящ за конете и допринася много за развитието на самия човек. Активно се занимавам и обучавам хора от 13-14 години - споделя тя. И допълва - В Историческия парк срещам съмишленици, с които имам план да създадем конна база с подходящи условия да се развие този прекрасен спорт в България“.
По думите ѝ, активно практикуващите тези дисциплини не наброяват повече от 10 човека. Срещите им са много редки, защото хората, които отглеждат коне, имат своите ангажименти.
„Срещаме се по фестивали и състезания и се опитваме да научим и други хора на конната стрелба“, споделя Янкова.
Самата тя има доста постижения и медали от различни международни турнири извън България. Още в самото начало на заниманията ѝ с конна стрелба печели златен, а преди година и сребърен медал. Интересен факт е участието ѝ в подобни турнири и в по-патриархални страни, като Иран например. Обяснява, че там гледат малко странно на това жена да язди и да стреля.
„Там жените са доста консервативно облечени, но забелязвам радост и блясък в очите им, когато виждат, че жена като тях си позволява това и то се случва“, споделя Нина Янкова.
На предстоящото издание на Международния турнир ще бъдат представени изкусни майстори, които изработват лъкове за този тип стрелба. За жалост в България няма такива, които да изработват лъкове и да са конкурентни и да участват в състезания.
Лъковете се делят на органични и такива, които са произведени от изкуствени материали, пояснява Янкова.
В момента за състезания широко се използват лъковете от изкуствени материали, тъй като органични са много чувствителни.
В момента освен състезател Нина Янкова е и треньор. Спортният клуб в Историческия парк в село Неофит Рилски наброява 30 души, шест от които са деца под 10-годишна възраст.
Специален гост на предстоящия турнир у нас наесен ще бъде Стивън Селби изследовател на традиционната китайска стрелба.
„Уникален човек, роден във Великобритания, но живее и работи в Хонг Конг от 1979 г., където прави изследвания върху китайската култура. По-късно започва специално цялостно изследване на азиатската стрелба. Притежава колекция от различни предмети, свързани с конната стрелба, златен медалист от много състезания, бил е съветник по стрелба с лък в манастира Шао Лин, яздил е до късна възраст, а днес е на 74 години.
Повече подробности за предстоящия Международния турнир по стрелба с традиционен лък, за отделните дисциплини и протичането на състезанията, чуйте от разговора с Нина Янкова в звуковия файл.
Днес гостуваме на един модерен център за изкуство, театър, музика, изложби и бизнес - Сити Марк Арт център . Първият ни гост е режисьорът Благой Бойчев – говорим за спектакъла "Любовта в насрещното": "В тази зала никога не се е представял оперен спектакъл (проф.д-р Иванка Нинова). Това бе дипломен спектакъл на моите студенти. Изиграхме три в тази..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Началото е за Светлана Мухова - изследовател, автор на книги и научни публикации,..
Истинското име на събореното преди половин век Писателско кафене е сладкарница "Цар Освободител". Тези, които я помним намаляваме като бройка и си струва да се запознаете с нея: Чия е първоначално сградата ѝ, кой я купува и в какво превръща помещението, преди да стане сладкарница в 1908 с подробности в спомените на художника Иван Тенев и други нейни..
Американското разузнаване праща частни самолети за любовниците на агента си: Осъденият на смърт за шпионаж в полза на САЩ български дипломат Иван Асен Георгиев, докато работи в българското посолство в Париж върти три любовници, а освен това има съпруга. Американското ЦРУ толкова цени агента си, че осигурява фиктивна стипендия за уж..
За Милен Кукошаров времената са интересни. И плодотворни. Един от най-широкоспектърните пианисти на българската сцена, той се налага все повече като запомнящо се присъствие и в джаза (където участва в многобройни съвместни проекти с Вили Стоянов – и като пианист, и като аранжор, и като композитор, и с Марина Господинова и Златните години на джаза,..
Ново гражданско пространство „ Магнит “ за безплатни събития отваря врати на 20.11. на ул. Г. С. Раковски 76. Представя ни го един от основателите, Божана Славкова: "Проектът почна в 2019. Бе само пространство за климатични активисти. Сега е отворено за младежи, култура. Имаме няколко различни помещения. Искаме да сме шарени, разнообразни. Искаме..
С наближаването на официалната дата на "Черния петък" (29.11.), търговци започват да анонсират различни кампании за отстъпки, някои от които обаче не са коректни спрямо клиентите – описание и експертен анализ на некоректните практики с Габриела Руменова от платформата „ Ние потребителите “: "Използват се много маркетинг подходи, но се стига до..