Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли са българските граждани да произвеждат сами енергията си?

Снимка: Pixabay

Темата за енергията и отоплението, особено през зимата, е дълбоко свързана с човешките права. България е сред страните с високи нива на енергийна бедност и голяма част от населението не може да си позволи да живее в комфортно отоплен дом през зимата.

Павлин Стоянов е част от авторския екип на „Климатека“. Той развива правни технологии и специализира в областите енергетика и климат от почти 15 г. Павлин е ръководител за България на екипа, консултирал моделирането на Националния план енергетика и климат. Пред Радио София той обясни, че става въпрос за реформа на енергийната система и енергийна пазар от силна централизация към децентрализирана енергия.

„Децентрализирана енергия означава, че производството е близо до потреблението, по-ефективно е, защото не се разходват по преноса големи количества енергия. По-достъпно е, защото технологиите се развиват и стават все по-евтини. Енергийните общности са форма, която се развива в Европа, с цел по естествен начин да се справи с различни предизвикателства, свързани или с не добро снабдяване с енергия на някакви отдалечени райони, или да се справи с цел, която е да подобри живота на хората“, каза Павлин Стоянов.

Общата дейност на енергийните общности постига икономически, социални и екологични ползи. Например – намаляване цените на енергията, подобряване на околната среда в региона, набиране на фондове за общополезни дейности. За да се даде възможност на гражданите да се кооперират и да не зависят изцяло от големите енергийни предприятия, трябва да бъдат въведени конкретни законодателни промени в България.

Павлин Стоянов допълни, че енергията, която могат да произвеждат енергийните общности е по-евтина, тъй като не влиза в общата мрежа.

„Това е целта. И ако евентуално тази енергия е произведена повече от консумацията, тя може да се продава и на трети лица. Целта е този тип формирования да бъдат стимулирани от държавите. Целта е хората не да печелят и да трупат средства, а парите, които спечелят от продадената енергия, да ги използват за нещо пряко свързано с общността, например – да санират блока си“, допълни Стоянов.

Според него са необходими информационни и обучителни кампании за развитието на енергийните общности. Все още в България има само опити за такива, но все още няма истински работещи.

Няма цялостна концепция на държавата за развитието на енергийните общности, няма и цялостен план, който да обясни защо те са полезни за държавата и за общините, добави Павлин Стоянов.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Южен вятър вдига градусите в София до около 16°, вечерта - застудява

Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..

публикувано на 22.11.24 в 07:35

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17