Павлин Стоянов е част от авторския екип на „Климатека“. Той развива правни технологии и специализира в областите енергетика и климат от почти 15 г. Павлин е ръководител за България на екипа, консултирал моделирането на Националния план енергетика и климат. Пред Радио София той обясни, че става въпрос за реформа на енергийната система и енергийна пазар от силна централизация към децентрализирана енергия.
„Децентрализирана енергия означава, че производството е близо до потреблението, по-ефективно е, защото не се разходват по преноса големи количества енергия. По-достъпно е, защото технологиите се развиват и стават все по-евтини. Енергийните общности са форма, която се развива в Европа, с цел по естествен начин да се справи с различни предизвикателства, свързани или с не добро снабдяване с енергия на някакви отдалечени райони, или да се справи с цел, която е да подобри живота на хората“, каза Павлин Стоянов.
Общата дейност на енергийните общности постига икономически, социални и екологични ползи. Например – намаляване цените на енергията, подобряване на околната среда в региона, набиране на фондове за общополезни дейности. За да се даде възможност на гражданите да се кооперират и да не зависят изцяло от големите енергийни предприятия, трябва да бъдат въведени конкретни законодателни промени в България.
Павлин Стоянов допълни, че енергията, която могат да произвеждат енергийните общности е по-евтина, тъй като не влиза в общата мрежа.
„Това е целта. И ако евентуално тази енергия е произведена повече от консумацията, тя може да се продава и на трети лица. Целта е този тип формирования да бъдат стимулирани от държавите. Целта е хората не да печелят и да трупат средства, а парите, които спечелят от продадената енергия, да ги използват за нещо пряко свързано с общността, например – да санират блока си“, допълни Стоянов.
Според него са необходими информационни и обучителни кампании за развитието на енергийните общности. Все още в България има само опити за такива, но все още няма истински работещи.
Няма цялостна концепция на държавата за развитието на енергийните общности, няма и цялостен план, който да обясни защо те са полезни за държавата и за общините, добави Павлин Стоянов.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...