Най-добрите български ученици по астрофизика се представиха отлично на 16-ото издание на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика в Полша, където спечелиха 5 медала.
Златният медал спечели Баян Гечев (11 клас, СМГ). Сребърните отличия заслужиха Лора Лукманова (10 клас, СМГ), Владимир Миланов (12 клас, НПМГ) и Михаил Банков (12 клас, МГ Плевен), а бронзът завоюва Константин Кръстев (12 клас, ПМГ Бургас). Ръководители на българските ученици са Никола Каравасилев (ПЧМГ) и Захари Дончев (Институт по астрономия към БАН).
Баян Гечев е ученик в 11 клас в Софийската математическа гимназия и за втори път е част от Националния отбор по астрофизика. Той започва да се интересува от астрономия и физика в 8 клас, когато се явява на различни състезания.
На миналата Международна олимпиада по астрономия и астрофизика Баян печели сребърен медал. А на Европейската олимпиада по физика – печели бронзово отличие.
Лора Лукманова е ученичка в 10 клас на Софийската математическа гимназия. Тя за първи път е част от националния отбор по астрофизика. Участва два пъти на Международната олимпиада по астрономия, където печели два златни медала – съответно за младша (абсолютно първо място) и старша група. На Международния турнир на младите естествоизпитатели (IYNT 2022) в Грузия печели отборен бронзов медал, а на Европейската олимпиада по експериментални науки (EOES 2023) – отборно сребро.
Михаил Банков е ученик в 12 клас в Математическа гимназия град Плевен и за първи път е в отбора по астрофизика. Михаил е златен медалист по астрономия от Международната олимпиада миналата година. Освен това той се интересува и от информатика, където печели сребърен и бронзов медал от Romanian master of informatics и сребърно отличия от Европейската младежка олимпиада по информатика през 2020 година.
Пред Радио София младите хора разказаха какво представлява олимпиадата.
Тя има теоретичен кръг, в който се изпитват способностите на учениците да разбират моделите, които учените използват, за да изследват вселената, наблюдателен тур, при който е нужно да се знае как се използва телескоп и как изглеждат нещата теоретично, има и практически тур, на който се обработват данни. На олимпиадите този процес е ръчен, а самите учени за целта използват компютър.
Есенцията на олимпиадата е в това, че освен задачите, тя дава възможност на много млади хора със сходни интереси да се съберат на едно място и да създадат трайни приятелства, което е полезно и при работата им в научни среди, където срещат познати от сходни олимпиади и състезания.
„Срещнахме много позитивни, отворени хора, но реално има от всички спектри на поведение, тъй като сме от различни части на света“, споделят те.
В разговора ще чуете каква подготовка се изисква преди олимпиадата.
„Хората около нас, които ни подготвят и подкрепят за участие в тези олимпиади, са всичко за нас, без тях нямаше да можем да се справим на такова ниво, както и изобщо да участваме“, категорични са младежите.
Още интересни детайли от разговора с тях, чуйте в интервюто на Елисавета Белеганска.
Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..
Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..