Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боянското блато е обявено за воден обект. Какво следва?

Теодор Петков - кмет на Район "Витоша" пред Радио София

Снимка: МОСВ

Боянското блато официално бе обявено за воден обект. Това се случи след повече от година упорити протести на граждански организации и жители на квартал Бояна.

Преди дни, на 22 август 2023 г., със заповед на директора на Басейнова дирекция "Дунавски район" са установени границите на воден обект "Боянско блато", находящ се в местност Гърдова глава, Район "Витоша".

Припомняме, че протестите започнаха след засипването и подготовка за строеж на една трета от природната забележителност на 29 и 30 април 2022.

Боянското блато е единствената естествена влажна зона на територията на гр. София, която все още е естествено местообитание на защитени видове водна растителност, земноводни и влечуги. В района на блатото са установени и документирани над 110 вида птици – от тях 17 са включени в Червената книга на Република България, а почти всички останали са със статут на защитени видове на национално или международно ниво.

Какво произтича от заповедта за ограничаването на блатото, както и има ли други подобни казуси на територията на район Витоша, пред Радио София в разговор с районния кмет - Теодор Петков.

"Вече имаме заповед за обявяването на Боянското блато за воден обект, но за съжаление казусът не е приключил и тази заповед още не е влязла в сила", съобщи той. Също така поясни, че тя първо трябва да бъде обявена на собствениците на имоти, които са засегнати, чрез територията която обхваща Боянското блато.

"То не е само водата, която виждаме. На база на хидроложкия доклад, който беше възложен от главния архитект на София, се предвижда максималното водно количество, което може да достигне, поради което реално територията обхваща по-голяма площ, съответна на покачването на водното ниво."

Макар издадена, дългоочакваната от обществото заповед, тя все още не е влязла в сила и не може да породи правните действия, които са записани в нея, уточни Теодор Петков.

По думите му, когато заповедта влезе в сила, собствениците на имоти, чиито граници влизат на територията на Боянското блато няма да могат да извършват строителни дейности на тази площ.

"Към момента главният архитект на Район "Витоша" не е издавал визии за проектиране, нито разрешение за строеж. Няма и такива искания от страна на собствениците, но те имат право съобразно закона да обжалват заповедта – пред Басейнова дирекция, чрез нея до съда", заяви районният кмет.

"Важно е, че след дълго чакане се стигна до тази заповед, за да могат процедурите да вървят напред, евентуално, когато заповедта влезе в сила, идеята на Столичната община ще бъде да придобие тези имоти, те да придобият публичен общински характер и във времето да стане една паркова зона с естествен водоем", подчерта той.

Още подробности по темата, чуйте в разговора на Мария Бояджиева в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29