В предаването "Радиокафе" се насочваме към Националната астрономическа обсерватория Рожен, за да разберем за специалните турове, които се правят до края на месеца на това чудно място. Разговор с Димитър Сотиров – PR на Института по астрономия.
"От 10 до 16 часа, на всеки кръгъл час очакваме гостите на Националната астрономическа обсерватория", съобщи той. По думите му, обичайно е обсерватория Рожен да е много посещавано място, особено през летните месеци. Посетителите са от стотина до няколкостотин на ден, в зависимост от дните.
"Има дни, в които пристигат автобуси с ученици от различни краища на България, имаше дори хора от Израел. Те посрещат с любопитство всичко което им разказваме от историята на Националната астрономическа обсерватория, за перипетиите около монтажа на големият двуметров телескоп и всякакви любопитни неща", отбеляза той.
"Посетителите много харесват разходката по терасата на двуметровия телескоп, която е 24 метра. Оттам може да се наблюдава красотата на Родопите, може да се види Пампорово, планини в Гърция, изобщо – струва си", посочи Сотиров.
Освен туристи от България и Израел, домакините очакват гости и от други държави.
"Посрещаме ги любезно, отделно за тях правим тур на английски език, а това, което представлява особен интерес за всички е фактът, че вече разполагаме с 5 телескопа, последният от които беше открит на 1 юли тази година. Той е автоматизиран, роботизиран телескоп с метър и половина огледало. Произведен е в Австрия и е техника на 21 век. Правим паралел с първия, който е създаден през 70-те години на миналото столетие, но все още функционира и изпълнява своите научни задачи", изтъкна той.
И допълни, че всяка нощ когато небето е ясно учените осъществяват свои научни задачи на всички инструменти в обсерваторията, разпределено време за наблюдение.
"Това се случва на 2 сесии годишно. Подават се заявления, в които кандидатите посочват какво искат да наблюдават и целта на това наблюдение, както и какво очакват да научат в резултат от него. Комисия одобрява тези заявки и назначава съответното наблюдателно време", разкри още Димитър Сотиров.
В разговора ще чуете интересни исторически факти за изграждането и откриването на Националната обсерватория. С пиарът Димитър Сотиров разговаря Лили Големинова.
Днес Радиокафе гостува на с. Житен в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..