Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са най-големите общини-донори на работници

Снимка: ime.bg

Анализ на Института по пазарна икономика (ИПИ) относно трудовата миграция показа, кои са най-големите общини-донори на работници. След като представиха общините, които привличат най-много ежедневна трудова миграция, сега от ИПИ разглеждат особеностите на обратната страна на този процес – онези, които отдават най-много работници на съседни общини. Това са най-често по-малки общини, разположени в близост до големите градски центрове, които предлагат най-конкурентно заплащане и най-добри условия на трудовия пазар. Номиналният брой на ежедневните трудови мигранти между общините към 2021 г. е почти 325 хиляди души. В челото на тази подредба се нареждат няколко големи града. Лидер между тях е Перник, с 14,4 хиляди души, пътуващи най-вече към столицата. От самата Столична община към други общини пътуват 9,4 хиляди души.

Подробности по темата разказа Адриан Николов от ИПИ. По думите му в общини като Челопеч, почти три четвърти от всички работници са приходящи за общината.

"София е много привлекателна, но в този относителен поглед не е далеч най-привлекателният пазар на труда в България", отбеляза той.

Адриан Николов

От 2011 година се забелязва ясно разширяване на ареала на София в посока юг, което се случва по дължината на магистрала "Струма". Там, където има удобни железопътни връзки най-вероятно транспортът също играе сериозна роля. Относно това кой е по-устойчивия вариант от гледна точка на регионалното развитие - ежедневното пътуване до работа, или трайното заселване, Николов каза:

"Много зависи от персоналните преференции, тъй като и двете неща имат много ясни позитиви и негативи". Освен това посочи, че фактор е и жилищният пазар, тъй като цените на имотите в София и извън нея са с огромни разлики. Това прави постоянното заселване в столицата много трудно. Удобните пътни връзки до голяма степен ще елиминират презаселването на големите градове.


Другите основни мощни икономически центрове освен столицата са Пловдив и индустриалните общини около града. Следват Варна, Бургас, Стара Загора, Русе, Търговище, Разград, Плевен и др. Градовете, които изостават са Враца, Монтана, Видин, Смолян. Едни от причините за това са, че често тези райони са бързо застаряващи, има трайна безработица, както и липса на инвестиции.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София може да има свое общинско дружество за доставка на електроенергия

На последното си заседание, Столичният общински съвет даде мандат за изготвяне на доклад за създаване на общинско дружество – търговец на електроенергия, което да оптимизира разходите за електроенергия в общинския сектор. Според данните на Временната комисия за анализ на количествата и цените на потребяваната електрическа енергия от Столичната община..

публикувано на 20.02.25 в 09:41

Очаква ни мразовит ден, с температура в София около минус 3°

Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и температурите там ще останат по-ниски. Ще духа слаб вятър от северната четвърт. В планините ще бъде..

публикувано на 20.02.25 в 07:35

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28