Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са най-големите общини-донори на работници

Снимка: ime.bg

Анализ на Института по пазарна икономика (ИПИ) относно трудовата миграция показа, кои са най-големите общини-донори на работници. След като представиха общините, които привличат най-много ежедневна трудова миграция, сега от ИПИ разглеждат особеностите на обратната страна на този процес – онези, които отдават най-много работници на съседни общини. Това са най-често по-малки общини, разположени в близост до големите градски центрове, които предлагат най-конкурентно заплащане и най-добри условия на трудовия пазар. Номиналният брой на ежедневните трудови мигранти между общините към 2021 г. е почти 325 хиляди души. В челото на тази подредба се нареждат няколко големи града. Лидер между тях е Перник, с 14,4 хиляди души, пътуващи най-вече към столицата. От самата Столична община към други общини пътуват 9,4 хиляди души.

Подробности по темата разказа Адриан Николов от ИПИ. По думите му в общини като Челопеч, почти три четвърти от всички работници са приходящи за общината.

"София е много привлекателна, но в този относителен поглед не е далеч най-привлекателният пазар на труда в България", отбеляза той.

Адриан Николов

От 2011 година се забелязва ясно разширяване на ареала на София в посока юг, което се случва по дължината на магистрала "Струма". Там, където има удобни железопътни връзки най-вероятно транспортът също играе сериозна роля. Относно това кой е по-устойчивия вариант от гледна точка на регионалното развитие - ежедневното пътуване до работа, или трайното заселване, Николов каза:

"Много зависи от персоналните преференции, тъй като и двете неща имат много ясни позитиви и негативи". Освен това посочи, че фактор е и жилищният пазар, тъй като цените на имотите в София и извън нея са с огромни разлики. Това прави постоянното заселване в столицата много трудно. Удобните пътни връзки до голяма степен ще елиминират презаселването на големите градове.


Другите основни мощни икономически центрове освен столицата са Пловдив и индустриалните общини около града. Следват Варна, Бургас, Стара Загора, Русе, Търговище, Разград, Плевен и др. Градовете, които изостават са Враца, Монтана, Видин, Смолян. Едни от причините за това са, че често тези райони са бързо застаряващи, има трайна безработица, както и липса на инвестиции.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48

БАН чества 24 май с инициатива за академични проповеди

Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките.  Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър.  Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..

публикувано на 23.05.25 в 16:32
Рада Бонева

Искам да разчупя стереотипите за вещите и дрехите втора употреба

"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..

публикувано на 23.05.25 в 16:22

Внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%

От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..

публикувано на 23.05.25 в 15:54