Пред Радио София д-р Александър Станев от "Археология и нумизматика" на Регионалния исторически музей в София, разказа повече.
"Късно-античният музей има своето място. Той не се разполага на територията на античния град, а презентира район, който се намира в близост до града, показва ни как са се развивали крайградските общности и какво е било социалното нива на жителите там. Късно-античният мавзолей е построен от заможен собственик, който е вложил в него доста пари, което означава ,че в крайградските части на Сердика е имало богати имения или богати производствени центрове", посочи той.
По думите му в района на Сердика има регистрирани само два раннохристиянски мавзолея – единият е в кв. "Лозенец", другия в кв."Стефан Караджа."
"Те представляват единични структури изградени като погребални храмове, за собственици с финансови възможности и са част от религиозния култ в ранното християнство", каза още той.
Значимо откритие освен самата сграда на мавзолея е гробният инвентар, който е регистриран в самото му откриване в началото на 21 век. Д-р Станев направи уточнението, че мавзолеят е бил ограбен още в античността, но въпреки, че гробната камера е ограбена и саркофазите са били отворени, все пак са останали някои предмети. Най-впечатляващият от тях е ваза Диатрета – специално създаден стъклен съд със специална декорация, който е използван само в ритуали. Ваза Диатрета може да бъде видяна в постоянната експозиция на РИМ.
Предполага се, че мавзолеят е изграден в средата на IV век, вероятно при управлението на император Константин, или това на неговите синове и функционира до последната четвърт на V век. Изобилието на исторически находки в този регион се дължи на факта, че Сердика, въпреки че е провинциален град се намира на изключително геополитическо място в Римската империя – покрай града минават едни от най-натоварените търговски военни пътища по онова време – Диагоналният път (Via Diagonalis) и пътят който води по поречието на р. Струма към Солун. Градът има своето място в римската икономическа система, благодарение на което Сердика се развива като икономически и търговски център, има значителен брой богати архитектурни сгради и цели комплекси както в града, така и в околностите му, което показва икономическите възможности на жителите му в онзи период, разказва д-р Станев.
В разговора с археолога ще научите за неговата работа над намерените разкопки, къде се съхраняват днес намерените артефакти.
Стана ясно също, че за да бъде узаконен достъпът до раннохристиянския мавзолей, трябва да бъдат преминати административни детайли, вероятно следващият месец. Зоната обособена като археологически парк ще бъде отворена за посещение, увери той.
Още интересни подробности от разказа на д-р Александър Станев, чуйте от интервюто на Десислава Попова в звуковия файл.
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..