Срещаме ви с визуалния артист Алекси Иванов, който се изявява в сферата на улично изкуство. Разработва обекти в градска среда, съвременни стенописи и илюстрация.
Обича неговите творби да бъдат в интеракция със средата, в която живеем, споделяме и общуваме, смята че това го отличава от други негови колеги.
След Варна от известно време работи в София – кварталите „Младост“, „Надежда“, „Стрелбище“. Също така Алекси работи навсякъде в страната и чужбина.
Разходката на репортера Боян Бочев с художника започва от блок 314 в „Младост“, който се намира на кръстовището при метростанция „Ал. Теодоров-Балан“. Там в карето при ул. „Бъднина”, Алекси успява да направи градската среда жива и любопитна за хората от квартала.
„Дразни ме че няма визуална комуникация и йерархия, че всичко е облепено, особено през политическите кампании. Дразни ме, че пред блока ни няма нито една работеща лампа (но пък така можем да прожектираме филми), че е шумно - отбелязва пред БНР-Радио София Алекси Иванов. – Но пък ми харесва, че има метро.“
Сигурно сте виждали или сте се возили в този трамвай.
Вече знаете кой го е изрисувал Снимка: Михаела Драганова
Голяма част от работите му ги реализира като лични проекти. Преминава през доста тромавите процедури с разрешения, когато се налага.
„Мога да съм и по-активен тук, но каня и други художници да нарисуват нещо тяхно“, допълва още докато е в квартала, където живее.
Един от актуални проекти, по които работи, е около 90 кв. метра стенопис с танцуващи, пеещи и спортуващи деца, върху стената на 128. СУ „Алберт Айнщайн“ в квартал „Младост 2“.
Артистът изтъква, че за работата му най-важни са стилът, посланието, а и използваните материали.
Част от предстоящите проекти на Алекси са поредица от работилници, наречени Drink and Draw. Те се провеждат от юни и ще продължат поне до края на септември. Работилниците са посветени на графити изкуството и на стрийт арта. Те са насочени към живеещите в квартал "Младост", служителите на бизнес парка в района, както и към всеки начинаещ, който иска да научи и изпробва нова техника за рисуване. Посещават се от деца над 10 години и възрастни.
Мястото на провеждането на тези работилници е ателието на Алекси, намиращо се в Сграда 7 и е по проект на Фондация Колективът, 100 стола и Бизнес парк.
Още подробности – в звуковия файл.
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..