Почистващите фирми подготвят столицата за септември, когато отново се връщаме в работен и учебен режим. Какви дейности се извършват в момента и какво още остава да се извърши? Разговор с Анета Савова – отдел "Връзки с обществеността" на Столичния инспекторат.
"На територията на Столичната община има над 170 училища, в някои от които дворовете са недостъпни. Там където липсва добра инфраструктура или дворно пространство, не се извършва тази дейност измиване като подготовка за първия учебен ден. Инспекторите са направили оглед на тези, на които това предстои. В графика на фирмите по чистота ще бъде отбелязано измиването да започне преди 15 септември, за да могат учениците да влязат в една приятна атмосфера в своето училище и да се адаптират към учебния процес", посочи Савова.
Какви са конкретните дейности, които се извършват в момента в столичните учебни заведения, за да посрещнат отново или за първи път учениците? В разговора се включи директорът на 15 СУ "Адам Мицкевич" в Район "Надежда" Ваня Минева.
Тя обясни, че редица фирми, с които инспекторатът към Район "Надежда" ще сключи договор ще извършат измиване на дворните части в прилежащия им район. "Нашите хигиенисти почистват цялата сграда, учителите украсяват стаите и така се подготвяме за първия учебен ден", допълни Минева.
"Имаме прекрасна спортна площадка, която е многофункционална за различни спортове – волейбол, баскетбол и футбол и е предпочитано място от нашите ученици и тези от района", каза още тя. Освен това допълни, че притесненията, че мястото ще бъде непочистено не са се оправдали,а напротив, районът е бил опазен със съдействието и на гражданите които живеят в района около училището.
"Ние много се грижим за чистотата в района, не само в сградата на училището. През цялото лято е имало дежурни учители и работата на ръководството не е прекъсвала поради план-прием. В момента тече петият етап по приемането на нови ученици от които три паралелки първокласници и 3 паралелки след 7 клас, 2 професионални, които предлагат атрактивно обучение – "Митническо и данъчно обслужване" и "Застрахователно дело и една паралелка с предприемачески профил", уточни директорът Ваня Минева.
За първи път прага на 15 СУ "Адам Мицкевич" ще прекрачат 642-ма ученици, като всяка година техния брой се увеличава, изтъкна тя.
Какви са нуждите по поддръжката на базата в момента, прави ли се обработка на зелените площи, ще чуете в интервюто на Златина Петкова в звуковия файл.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България": "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля професионалната..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..