"Аз съм вече над 20 години в сферата на работата с хора и кариерното ориентиране, защото това е нещо, което започва в детската градина и завършва и след пенсионирането на човека. Ние винаги сме говорили за ученето през целия живот, така че отново ще ни се налага да учим", каза тя и допълни:
"Това, което изкуственият интелект ще отнеме е, всъщност изграждането според мен на уменията на младите специалисти. Защото, ако те са технологично грамотни със сигурност могат да си спестят писането на досадни доклади, правенето на анализи - нещо, което аз виждам, че моите деца активно правят".
Раковска отбеляза, че образованието трябва да бъде не само професионално и задълбочено в дадена професия, а по-скоро да бъде ориентирано към изграждането на умения. Така наречените "меки" умения, дигитални умения, или такива, които дават възможност за справяне със ситуации, в които изкуственият интелект не може да помогне. По думите й на децата вероятно ще им бъде по-лесно да се научат да работят с AI, отколкото на учителите. Относно това, какъв трябва да бъде бързият и успешен подход на бизнеса и образованието в тази динамика, тя каза:
"Бизнесът и образованието много обичат да се оборудват с нови технологии, машини и софтуери, обаче и в двете области трудно отделят ресурс и капацитет за това да обучат хората или учениците и след това да ги използват. Така, че това ще е бързата пътека според мен - създаването на възможности да има достатъчно добре обучени учители, които да помагат на учениците да използват по добрия начин изкуствения интелект. Същото е и в бизнеса - да има достатъчно обучения за преквалификация на служителите, за да може и те да се възползват от технологиите."
В проучването се посочва, че социалните умения са също много важни, тъй като те ни позволяват освен да общуваме помежду си, да умеем да се изразяваме, да умеем да сме критични. Един от ключовите моменти в използването на AI е човек да умее да му задава точните въпроси, както и аналитично и критично да бъдат анализирани неговите отговори.
"Професиите на утрешния ден ще са мултидисциплинарни. Тоест, със сигурност няма да бъдат строго специфични и тесни", сподели Раковска.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..