За първи път от 2017 г. насам даряващите българи (56% през изминалата през 2022 г.) са повече от тези, които не са подкрепили кауза.
Това показва традиционният анализ на Българския дарителски форум.
Най-често през 2022-ра благодетелите са предоставяли финансова подкрепа. Освен пари, българите правят и материални дарения (дрехи, одеяла, строителни материали, хранителни пакети), а трети полагат и доброволен труд.
Благотворителността най-често е провокирана от бедствени и кризисни ситуации - хуманитарната криза на бягащите от войната в Украйна, наводненията в Карловско и други, обясни пред БНР-Радио София Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум (▼):
„Забелязваме, че някои не спират да подпомагат и смели идеи, свързани с подобряване качеството на живот въобще и това много ни радва.“
Запазва се и начинът, по който сънародниците ни предпочитат да даряват: дарителските кутии остават най-често използваният начин (въпреки липсата на обратна връзка), следван от SMS дарения и закупуване на продукти с кауза.
Значителна част от даренията са насочени директно към хора в нужда, даренията за каузи на граждански организации бележат спад (от 26,5% през 2021 г. на 19,3% през 2022 г.).
Малък остава делът на хората, които даряват, водени от желанието да ползват данъчни облекчения и изобщо декларират средствата, които са дарили. Някои от тях изобщо не знаят за тази възможност.
Липсата на желание за дарение се обяснява с няколко фактора: на първо място хората посочват като пречка финансови затруднения, а повече от 20% изразяват съмнение, че със средствата им може да бъде злоупотребено.
Чуйте разговора на Невена Николова.
Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..
15 години отбелязва проектът "Джаз за деца" , разказа джазменът Венци Благоев, който е част от Бигбенда на Българското национално радио. "За нас е много важно да създаваме сцени, а защо не и нова джазова столица - коментира музикантът. - През тези 15 години показваме на деца и родители, че джазът не е нещо много сложно, поне в..
В предаването "Радиокафе" представяме пореден проект на Евгени Серафимов, този път съвместно с Бистра Писанчева, озаглавен "Биволи и дантели" , който ще бъде представен на фестивала на дантелата. Евгени Серафимов е познат на широката публика с трансформациите, които прави в градската среда на Кюстендил, със своята школа "Новите майстори",..
Започна контролирано изпускане на язовир "Студена". След обилните дъждове, които през последните дни рязко повишиха нивото на водоема, от днес в река Струма се изпускат по 3000 л/сек. Днес обемът на водоема надхвърли 24 000 000 куб. м. при капацитет от 25 200 000 куб. м. Очакват се значителни притоци и през следващите дни, което налага да се осигури..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират довечера от Националния литературен музей. Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството на Таньо Клисуров. Ние..
Четвъртото издание на форума "Градски неравенства" на Сдружение КОИ (Колектив за обществени интервенции) е посветено на милитаризацията и войните , които бушуват около нас: от продължаващия над година и половина геноцид в Газа, през перманентната война в Украйна, до нестихващата война срещу бедните в късния капитализъм. Конференцията..